| andra4u a întrebat:

m-am certat cu parintii mei in weekend rau si acum nu mai vor sa imi ia hiane pentru scoala si nici rechizite.cum sa ii conving, avand in vedere ca sunt chiar rai, sau cum sa fac rost de bani? ajutor!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ahh. Pai si tu te certi cu ei exact acum, cand ai "mai multa" nevoie de ei?laughing Nu cred ca sunt rai parintii tai, cred ca ei doar reactioneaza ca atare. Daca spui ca te-ai certat rau cu ei, era normal ca ei sa se comporte asa. E tipic parinteste. Incearca sa vorbesti cu ei (vorbesti, nu te certi), cere-ti iertare si bonus, adauga si fata de mielusel puppy dog eyes. Spune-le ca incepe scoala si ai nevoie de haine si rechizite si ca promiti ca esti cuminte. Cu siguranta va merge daca tu esti slabiciunea lorhee hee

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ca sa te sfatuim bine, trebuie sa ne spui pe ce motive te-ai certat. Ce ti-au reprosat ei si ce le-ai raspuns tu.De ce consideri ca "sunt chiar rai"? De regula se poate intampla ca unul dintre parinti sa-si certe copilul si sa aiba vederi diferite de celalalt parinte, ceea ce nu e bine, desigur, dar ca amandoi parintii sa socoteasca gresita comportarea ta, asa poate insemna ca vina iti apartine.Gandeste-te la asta si impaca-te cu ei, recunoaste ca ai gresit.Mai ales ca acesta nu e ultimul an scolar in care ai nevoie de ajutorul lor. Un gand bun iti doresc.

| GrEen_2189 a răspuns:

Pai nu stiu, asculta'i, cere'ti scuze si poate iti vor cumpara tot ce ai nevoie pentru scoala, sau, daca ti'au ramas de anul trecut rechizite, arata'le ca esti matura si ca nu ai nevoie de absolut toate noi, frumoase si prostii din astea e greu si pentru ei sa cheltuie tongue sper ca te'am ajutat

| eiliot a răspuns:

Pai eu cred ca trebuie sa LE ARATI CA U ESTI BUN si ca ai nevoie de lucrurile astea pentru scoala si aici intervine si intrebarea ce ai facut atat de grav incat sa te certi rau cu ei? depinde si ce ai facut u de i-ai determinat sa se supere asa rau pe u