| Alexxxxx1 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu ceva?winking
Deci am primit ca si tema la romana sa fac analiza literara la o poezie, dar habar n-am cei aia laughing sau cum se facelaughing, nu am m-ai facut asa ceva...
Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Putine explicatii, idei... Poate chiar un link cu vreo demonstratie ca nu gasesc nicaieri.
Multumesc anticipat big grin

1 răspuns:
| Mettre0à0jour a răspuns:

In primul rand trebuie sa dai date despre poezie, cand a fost publicata si in ce volum, despre autor.
Apoi scrii ce fel de creatie lirica este poezia:pastel, doina, etc si dai definitia.
Dupa aceea iei fiecare caracteristica in parte(de ex daca e pastel poti sa te referi la imaginile vizuale) si dai exemple.
In ultima parte poti sa dai exemple daca ai marci ale eului liric(verbe la pers. I sau pronume "mi", etc.)
In concluzie, poezia "x" scrisa de "x" apartine genului liric specia x fapt dovedit de caracteristiciprecum...