| anonimatus a întrebat:

Buna TPU ma puteti ajuta va rog cu o problema marti dau test si daca ne da cv asemanator vreau sa stiubig grin deci:triunghiul ABC=dreptunghic isoscel cu:m uhghi a=90 grade iar treiunghiul ace echilateralsi trebuie sa aflam masura patrulaterului ABCEhappypls fundita:X

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai noteaza: AB=X, BC=Z, AC=AE=CE=Y(laturi egale-echilateral). masura lui ABCE= x+3y(AC+CE+AE)+z. dar ai spus ca AB=AC(isoscel) de unde rezulta ca masura lui ABCE= 2x+3y. funda