| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, mama m-a inscris la scoala de soferi doar ca nu este chiar asa de usor pe cum credeam, adica trebuie sa ramai mereu concentrat si ma incurc cand trebuie sa schimb viteza si azi nu m-am uitat la indicatorul oprire, bine ca mi-a pus instructorul frana. Imi zice corect ce sa fac si de mai multe ori doar ca uit si ma incurc, eu as fi vrut sa mai astept un an, doi dar mama a vrut sa fac de acum cu 3 luni inainte de 18 ani si vrea sa si iau carnetul. Ce sa fac ca sa nu ma mai incurc si ca sa raman mai calma cand conduc? Ca mai am tendinta sa stau incordata

Răspuns Câştigător
| Ciprian09 a răspuns:

Salut,concentreaza te la ceea ce ai de facut, lasa gandurile spre alte activitati cand esti la volan, stai relax! totul o sa fie bine! bafta multa!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa pui mana serios pe legislatia Rutiera ca sa inveti legile si regulile de circulatie, ca atunci vei stii ce si cum trebuie facut la volan, ca sa nu te mai incurci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Privește la axul drumului, iar nu la zidul din stânga sau la prăpastia din dreapta.

| SeProduceGheiming a răspuns:

Trebuie in primul rand sa fii calma si sa stai relaxata, gaseste ti o pozitie buna, cand pleci dupa loc ridica ambreiaju usor pana simti ca pleaca maisna dupa loc si apoi accelerezi usor, dupa ce ai plecat si ai prins destula viteza apesi ambreiaju pana jos si cand schimbi in treapta a doua tragi de schimbator in jos, nu lasa privirea in jos sa vezi cum schimb, o secunda de neatentie te poate pune in pericol, sau poti sta pe loc cu ambreiaju calcat si sa schimbi vitezele pana prinzi miscarea