| oFataVisatoare a întrebat:

Mama mea e foarte stricta, de exemplu dacă mă cert cu o prietena incepe sa tipe și să zică că nu mai are rost sa fiu prieten cu acea persoana sau daca ies afara mă sună peste o ora sau 2 că de ce stau așa mult, când alti copii stau până la 12 noaptea! Mă cert cu ea deseori și nu mă ascultă când îi zic ceva, parcă mereu este vina mea! Mama este buna, dar aproape în fiecare zi ne certăm din lucruri serioase sau din nimicuri. Am vrut sa ies cu o fata acum 3 zile care a fost fosta mea prietena și face mama că nu mă lasa sa ies cu ea! Nu este o influență rea, nu și t un copil problema cu grupuri care fumează sau beau alcool! Dar nu înțelege! Ce pot face?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AllyAlexandra20 a răspuns:

Crede-mă, și la mine e exact aceeași situație laughing Acum depinde de tine dacă vrei să o asculți sau nu. Eu cred că nu e foarte rău dacă vei încerca să o asculți și, poate, să te abții de la comentarii când îți face observații (dacă ești ca mine, atunci n-o să prea poți, dar e bine dacă te străduiești, totuși big grin). Eu încerc să ajung la o înțelegere. Dacă vreau să ies afară o oră jumate, îi spun că stau 2 ore, ea spune că doar o oră, și începem să negociem până ajungem la o oră si jumătate big grin Trebuie să înveți să te descurci, iar cel mai bine este să fii deschisă față de ea, să nu-i ascunzi nimic și să n-o minți. La mine asta a fost problema, o lungă perioadă de timp, fiindcă mama simțea că nu mă cunoaște și nu știa la ce să se aștepte de la mine, iar asta o făcea să îmi interzică să fac multe lucruri, doar din teama de a nu o lua pe un drum greșit și să-mi distrug viitorul/viața etc. Așa sunt mamele, ne iubesc atât de mult încât riscă să ne facă să nu le mai suportăm, doar ca să nu luăm decizii pe care să le regretăm pe viitor, doar că mulți adolescenți nu înțeleg asta happy

1 răspuns:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Asa sunt mamele, unele, ca si mama ta exagereaza un pic. Cand vei fi mai mare iti va da mai multa libertate, pana atunci ar trebui sa o asculti, uneori are dreptate.