| EmmaDellon a întrebat:

TPU, nu ma pot decide ce meserie sa am! Eu va spun meseriile care imi plac foarte mult :
Femeie de afaceri,
Procuror, si
Avocat! Va rog sa imi spuneti care meserie credeti ca este mai buna, si va rag sa specificati de ce ~Cu drag prietena voastra Emma!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Femeie de afacere nu e o meserie... e o denumire mult prea vaga.

In final alegi ce vrei tu sa faci nu ce vor niste straini de pe net.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

După cum scrii românește ( adică atît de prost) e puțin probabil că ai să ajungi vreodată procuror sau avocat.
În schimb ca „femeie de afaceri" nu contează acest lucru.
Dă-i înainte!

| EmmaDellon explică (pentru corolav):

Bine, ca scrii tu mai bine, ce oamenii frate, tu le ceri un sfat iar ei te judeca imediat. Sunt, unii oameni pe care nu ii inteleg!

| corolav a răspuns:

Păi, vezi matale, domnișoară, dacă nu ai nimic sus, în tărtăcuță, cum ai să pricepi ce am spus eu?
Din cele scrise de mine, trebuia să desprinzi sfatul că pentru a ajunge avocat sau procuror e, mai înainte de toate, necesar să știi limba română, să știi a scrie românește.
Nu chiar toți agramații ajung avocați sau procurori.
Ai sărit repede cu gura și te superi ca văcarul pe sat.
E drept că, de regulă, adevărul supără dar, dacă tu nu știi acest lucru, eu nu am ce-ți face.
Și, ia aminte un sfat, dacă tot vrei sfaturi : un șut în fund înseamnă un pas înainte!