| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU nu stiu acum sa incep,sunt o persoana timida,inchisa, antisociala.In fiecare zi ma trezesc cu scarba ca nu imi place viata mea,imi fac prieteni greu,toti se indeparteaza de mine. Vreau foarte mult sa ma schimb si sa devin o persoana deschisa,vorbareata, sociabila.Va rog frumos daca imi puteti da niste sfaturi.Chiar imi doresc sa ma schimb.Dau funda

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Mergi la psiholog. Daca spui ca ti-e scarba de viata ma indoiesc ca te vor ajuta niste simple sfaturi de la straini.Suna ca si cum ai nevoie de ajutor specializat cat mai repede, pentru a nu ajunge la ganduri si mai negre.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Nu chiar scarba, dar na mi-as dori sa am mai multi prieteni, ma simt cam singura

| sammie a răspuns:

Bună! Mai bine mergi la psiholog. El te va ajuta în cazurile astea.

| pufulescu0o a răspuns:

Vorbeste cu oricine poti, nu te pacali singura cum ca cineva nu ar avea ceva interesant de spus. Doar prin exercitiu iti vei adapta discursul si felul de a vorbi, daca taci nu vei invata niciodata. De exemplu eu fiind in strainatate am descoperit ca intru mai repede in vorba si comunic mai repede cu batranii, absolut intamplator, pe strada. Pur si simplu cu un mosneag care cauta o strada, sau cu o batrana la supermarket care vrea ceva de pe un raft inalt sau sa o ajut sa puna un sac de mancare pentru caine in carucior. Ti-am dat un exemplu, nu trebuie sa il iei ad literam. Comunica cu cine poti cand poti ca si cum ai fi dependenta de sporovaiala! Vei fi dezamagita? Unii vor parea prosti ca noaptea? Se poate si asta, dar asta-i viata, se mai intampla si dezamagiri!

| MrNuggets a răspuns:

E prea târziu