| anonim_4396 a întrebat:

Nu știu ce sa fac! Prietena mea cea mai buna are un crush foarte mare pe un tip. Faza este ca și eu îl iubesc foarte mult pe tipul ala și ea nu știe. El ma bagă în seama și ma mai saluta când ne întâlnim deși nu ne cunoaștem ma saluta random pe holurile scolii, am vorbit doar o data și am impresia ca ma place după cum se comporta. Este interesat de mine și prietena mea își face speranțe false și nu vreau sa o rănesc! Ce sa fac?! Sunt o prietena oribila!

Răspuns Apreciat de Editori
| AndaAlexandra a răspuns:

Daca într-adevăr sunteți prietene ar trebui să fiți sincere una față de cealaltă. Spune-i. Nu e ca și când ai fi deja cu tipul respectiv. Daca nu te înțelege înseamnă că nu ți-e așa prietenă. După ce ii vei spune, nu ar trebui sa va bateți pe același băiat sau să concurați una cu cealaltă. Băiatul va alege.
Crede-mă că prietenia e mai importantă decât 1000 de băieți. Poți avea câți băieți vei vrea. Un prieten adevărat îl vei găsi mai greu. Și dacă băiatul va alege o alta fata decât pe una din voi? Relația voastră de prietenie va fi distrusă pentru nimic.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă ești o prietenă adevărată ar trebui să fii sinceră cu ea și să îi spui ce simți.
Până la urmă nu e vina ta că și tu placi același băiat.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Salutare!
Scrie-i prietenei tale un e-mail de pe o adresă de e-mail falsă, sau o scrisoare anonimă (scoate-o la imprimantă sau încearcă să-ți rogi mai mulți prieteni să scrie ca să nu-și dea seama cine a scris, adică să fie mai multe stiluri de scris dacă n-ai chef s-o scoți la imprimantă) dar mai sigur ar fi să scrii de pe un e-mail fals.
Scrie-i ceva de genul:
„Salutare!
Dragă (pui numele), în primul rând, prefer să rămân sub anonimat. Și în al doi-lea rând, vreau să te anunț că prietena ta cea mai bună îl place pe (numele băiatului) și simte că și el o place. Îi pare rău..."
Și mergi mai departe cu sentimentele tale. Ai grijă să pui verbele la persoana 3 altfel o să-și dea seama că tu-i scrii și o să fie destul de rea treaba.
Am apucat să meditez mai bine și-ți recomand să-ți faci o adresă de e-mail cu un nume fals, dar care să fie destul de utilizat (exemplu Ion Pop/Maria Pop).
Mulțumesc pentru atenție!