| Lovedreamsnopeoeple a întrebat:

Buna Tpu....Nu stiu cum sa incep, as vrea sa va cer un sfat, poate au mai fost si altii in situatie de asta...
Deci am stat cu prietenul meu 3 ani, si mi-a spus ca daca vad un prieten foarte bun, care e plecat din tara de un an si ceva, se desparte de mine, si asa a si facut... M-ai imi trimite cateodata mesaje gen " Noapte buna ", dar mi-a spus ca ii e mai bine singur, si nu o sa se intoarca la mine, de ce mai imi trimite mesaje cateodata? Si cum as putea sa il uit? Nu mai vreau sa plang dupa el.

Răspuns Câştigător
| վፀiፀፀ a răspuns:

Heii! Si eu am fost intr-o situatie asemanatoare numai ca relatia mea fusese de 2 ani jumatate si, chiar si acum dupa 6 luni de la despartire vorbim dar numai ca prieteni deoarece eu am o noua relatie.
Daca el ti-a spus ca ii e mai bine singur, fa si tu tot posibilul sa iti fie cat mai bine fara el. Nu are rost sa plangi dupa cineva care te-a parasit, stiu ca e greu sa treci peste dar, trebuie sa incerci. Fa lucrurile care iti plac si care te fac sa te simti bine, iesi cu prietenii. Comunicarea cu cei din jur ajuta cel mai mult, cu cat comunici mai mult cu cei ce te inconjoara cu atat te distragi de la a te gandii la el. Si, probabil, si lui ii este destul de greu sa se acomodeze fara tine totusi, sunt 3 ani la mijloc.
Succes! Si sper sa treci cat mai repede peste :*

21 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Mi se pare normal. Daca eu iti spun tie, esti femeia mea, ma iubesti si te iubesc.Iti spun ca NU VREAU subliniez NU VREAU sa te intalnesti cu el.CUm treci tu peste vointa mea? E clar ca nu dai doi bani pe mine.E valabil si invers. Daca tu ca femeie, imi spui mie ca nu vrei sa ma vad cu o buna prietena.Asta e, eu te aleg pe tine, ii spun la tipa ca nu se poate, ca am o iubita geloasa si punct.Ai fost incapatanata, nu meriti nici o cipara degerata scuze ca iti zic.A facut bine, asta inseamna ca nu dai doi bani pe el ca barbat.In o relatie trebuie sa faci compromisuri. Daca eu ca barbat is dispus sa imi *** tot anturaju pentru tinewinking si tu ca femei trebuie sa faci la felwinking fara exceptii. Vorba tatalui, ori tragem toti de un pai in o directie, ori se duce dracu familia happy

| Lovedreamsnopeoeple explică (pentru Liviu):

Cred ca tu habar nu ai ce vorbesti. Asa daca e gelos trebuie sa imi evit toti prietenii? Apoi se plictiseste de mine si ma lasa si el. ce fac? Raman singura.

| Liviu a răspuns (pentru Lovedreamsnopeoeple):

Compromis,daca mie mi se pune pata pe prietena ta, si nu vreau sa te mai vezi cu ea.Asta faci, daca tie ti se pune pata pe 10 din prieteni mei, asta fac.Doar sa te multumesc pe tine.Pur si simplu o fac pentru tine, cum spuneam mai sus, te **** in tot anturaju pentru persoana iubita.Acum asta nu stiu eu daca te paraseste sau nuwinking Insa, cand iubesti iti pui sufletu in mainile celuilalt fara a te intreba ce face cu el.Vezi tu, eu ti-am spus cum sunt eu in o relatie.Nu sunt genu, eu sunt barbatu si faci cum zic eu. NU, in NICI UN CAZ. Ma respecti, te respect. Faci ceva pentru mine, faci ceva pentru tine.Nu sunt genu de incuiat care zic sunt barbat si faci cum zic eu.Insa trebuie sa stiti sa lasati unu de la altu, oricum deja laptele e varsat.Numai are rost sa plangi dupa el sau el dupa tine.Ti-ai facut-o cu mana ta insa nu te judec, nu e treaba mea.E problema voastra. P.S preferi sa ai prieteni care te vorbesc pe la spate? sau un iubit care si-ar da viata pentru tine? Depinde de tine cata incredere ai in elwinking

| SkyPilot a răspuns:

Vrea sa mai rasuceasca un pic cutitul. Sa iti amintesti si sa te intristezi.
Acum te intreb si eu, ce a fost mai important pentru tine? El a avut un motiv foarte clar sa iti ceara acel lucru, iar tu I-ai aratat ca nu iti pasa.
Pentru uitat, vezi aici:
http://www.wikihow.com/Remove-the-Memory-of-Someone-You-Loved-
Madly
Dar va fi greu.

| Lovedreamsnopeoeple explică (pentru SkyPilot):

Eu spun ca, daca intr-adevar ma iubea, nu ma punea sa renunt la persoanele dragi mie, pentru ca eu nu i-am cerut niciodata asta...

| SkyPilot a răspuns (pentru Lovedreamsnopeoeple):

Iar eu pot sa spun ca daca tu il iubeai nu ii aduceai alti baieti in relatie. Te-ai gandit vreodata ce a simtit el?

| Lovedreamsnopeoeple explică (pentru SkyPilot):

Dar a venit in Romania doar o zi, pana mea...pentru o zi in care l-am vazut? Hai sa nu facedm din tantar armasar ok?

| SkyPilot a răspuns (pentru Lovedreamsnopeoeple):

Nu cred ca pui problema corect (cu tantarul). Nu intelegi (si cred ca nici nu vrei sa intelegi) unde e problema. Judecand dupa raspunsul caruia I-ai dat fundita renunti foarte usor la prietenul tau. Se poate ca el sa fi mirosit ceva.

| Lovedreamsnopeoeple explică (pentru SkyPilot):

Doamne dar el de ce a renuntat asa usor la mine? Eu nu ma injosesc in fata nimanui. Daca ma iubea, ma iubea asa cum sunt.

| SkyPilot a răspuns (pentru Lovedreamsnopeoeple):

Inca odata iti spun, el a avut un motiv. Poate credea ca nu il iubesti suficient si a considerat ocazia ca pe un test, fie ca i-ai dat alte motive de a nu avea incredere in tine, fie ca, find la inceputul relatiei, nu a putut scapa de "persoana draga tie" din relatia voastra dar s-au intamplat lucruri care l-au deranjat foarte tare, iar acum a hotarat ca nu va mai trece prin aceeasi situatie. Si se mai pot imagina si alte motive. Sa nu crezi ca I-a fost usor!
Ceea ce iti spune el prin acele mesaje este ca tine la tine, dar ca nu va face el primul pas inapoi. Daca intr-adevar renunta la tine, nu ai mai fi auzit de el vreodata, fie ca ii era bine sau rau.
Cine iubeste din tot sufletul nu va spune vreodata ca se injoseste si face anumite schimbari pentru persoana iubita. Eu unul am avut mare grija sa nu ii dau vreodata prietenei mele motive de a fi geloasa.
Daca as fi fost in situatia ta, as fi incercat sa o conving, sau sa o invit si pe ea la intalnirea aceea - este jumatatea mea, si e normal sa impartim totul. Iar daca ar fi spus ca nu si nu, chiar fara sa imi dea un motiv, nu as fi mers fara acordul ei.
La felul cum pui problema, cred ca a avut dreptate si ca ii va fi intr-adevar mai bine fara tine.

| Lovedreamsnopeoeple explică (pentru SkyPilot):

Da uite si eu am avut de multe ori motive sa ma despart de el, m-a mintit de n ori, le spunea prietenilor lui ca il enervez, tu chiar crezi ca daca ma iubea facea asta? Si tatalui sau nu ii placea de mine, nici verisoarei sale, pentru ca eu nu sunt prea vorbareata... Si cred ca si asta e un motiv pentru care a incetat sa ma mai caute, pentru ca parerea alor sai conteaza... poate ca asa a fost sa fie, dar si acum dupa 2 luni ma evita, nu vrea sa ma vada..Eu si acum l-as ierta.Dar cred ca place pe altcineva.

| SkyPilot a răspuns (pentru Lovedreamsnopeoeple):

Tatal si verisoara nu au cine stie ce importanta. Mama este cea care face sau strica o relatie. Am vazut cupluri care au stat impreuna impotriva familiilor ambilor si au reusit sa ramana impreuna si sa aiba o relatie minunata.
Aproape intotdeauna si cel care a initiat despartirea sufera. Chiar daca celalalt e ultimul om si a facut o mie de nenorociri, tot suferi dupa el. Nu iti spun asta ca sa il scuz ci doar ca sa ii intelegi comportarea. Te evita pentru ca sufera. Te cauta pentru ca ar vrea undeva in fundul sufletului sa fiti iarasi impreuna. Dar daca vorbesti cu el s-ar putea sa nu recunoasca, pentru ca el crede ca asa trebuie sa se poarte un barbat. Nu il cunosc, nu pot decat sa fac presupuneri.
Eu as crede ca si in spatele cererii lui de a nu te vedea cu amicul tau exista o istorie. Cred ca ati mai avut probleme pe tema asta. Daca nu este asa, iar cererea lui a aparut din senin, atunci cel mai probabil a fost un pretext de a se desparti de tine.
Daca oferi mai multe informatii, lucrurile incep sa arate altfel. Da, ai dreptate, daca te minte, daca te critica in fata prietenilor, daca iti vorbeste urat, daca are altceva mai bun de facut decat sa iasa cu tine, daca vorbiti una si face alta atunci incepi sa iti pui semne de intrebare privind relatia. Iar daca ai motive intemeiate sa crezi ca place pe altcineva, cu atat mai mult.
In locul tau eu as fi luptat ceva mai mult, dar nu mai incerc sa te conving. Trec la ceea ce ti-am promis ca iti scriu: cum sa il uiti.
Gaseste-ti timp sa plangi. Ascunde-te undeva si plangi pana cand simti ca nu mai poti. Te va ajuta mai mult decat crezi. Nu ar trebui sa dureze mai mult de o zi sau doua.
Scoate-l complet din viata ta. Evita-l, nu mai merge in acele locuri unde il poti intalni, nu mai vorbi cu el la telefon sau pe net. Prima data cand te mai cauta, poti sa ii si spui sa renunte la a te mai cauta. Fa sa dispara din jurul tau tot ce ai de la el. Nu te mai gandi la el, iar daca nu poti sa nu te gandesti, impune-ti sa te gandesti la ceea ce nu a mers bine.
In rest trebuie sa lasi timpul sa vindece totul. Tine-ti mintea ocupata.
Concentreaza-te asupra intereselor tale. Ocupa-te de scoala si de pasiunile tale. Citeste, asculta muzica, mergi la filme, teatru, concerte, prin mall chiar daca nu cumperi nimic, in excursii, prin parcuri, la muzee, monumente etc.
Foloseste-te de prieteni, rude, colegi. Iesi mereu cu cineva, vorbiti, distrati-va.
Daca te poti gandi la asa ceva, fa o schimbare in bine in viata ta. Orice e bun: incepi sa mananci mai sanatos, fa sport, fa yoga, schimba-ti aspectul, invata sa gatesti... orice lucru care te face sa te simti bine merge.

| Lovedreamsnopeoeple explică (pentru SkyPilot):

Pentru el conteaza ce zice tatal sau, pentru ca i-a mai spus sa ma lase impace si el a incercat sa il asculte, fratele lui ii tot spune sa se bage pe alte fete, era complicat. Maicasa ma placea, dar degeaba.Habar nu am cum a rezistat relatia atata timp. As fi luptat pentru el, dar nu a mai vrut, pur si simplu deci mergea la scoala cu alt autobuz, cand pleca statea cu prietenii lui ...De ce nu vrea sa ma vada? Sa infrunte durerea, ii e teama ca o sa cedeze, orgoliu de barbat bineinteles..imi pare rau pentru noi...m-ai ales ca eu sunt o fire foarte sensibila si el a fost cel care m-a invatat cum sa iubesc, pima mea dragoste. tie daca ti-ar fi spus persoana de care te-ai despartit ca ii e mai bine fara tine ce ai fi facut? Ai fi luptat? Eu nu cred, si mai ales, pentru ce? pentru cine? Daca asa simte ca ii e mai bine fara mine, poate ca in viata lui am fost asa de plictiseala, mi-e teama ca nu o sa mai iubesc niciodata, el era perfect pentru mine, nu stiu ce a patit, el nu era o fire geloasa, ceva l-a schimbat, si nici acum nu stiu ce anume l-a determinat sa renunte la mine,

| SkyPilot a răspuns (pentru Lovedreamsnopeoeple):

Imi pare rau pentru tine. Din ce ai spus la inceput mi-am facut o alta idee.
Lui o sa ii para rau daca procedeaza asa. Este foarte greu sa gasesti pe cineva al tau, care sa te accepte si sa te iubeasca neconditionat. Nu stiu de ce a ales aceasta cale, din ce spui mai are sentimente puternice pentru tine, dar a fost ceva care l-a determinat sa renunte. Poate a fost presiunea familiei. In final tie iti va fi mai bine fara el daca el nu se poarta cum trebuie cu tine.
Nu am fost in situatia ta, dar am luptat cu indiferenta, ceea ce este mai dificil, pentru ca nu ai nimic de care sa te agati. Evident ca nu am ajuns nicaieri. Sa stii ca daca as fi vazut un pic de sentiment pentru mine as fi luptat!

| Lovedreamsnopeoeple explică (pentru SkyPilot):

O alta "ea" cred ca l-a determinat sa faca astawinking

| SkyPilot a răspuns (pentru Lovedreamsnopeoeple):

Ai fi de acord sa vorbim pe privat?

| Lovedreamsnopeoeple explică (pentru SkyPilot):

Da

| SkyPilot a răspuns:

Cred ca evaluarea mea precedenta este gresita (cea referitoare la rasucit cutitul). As crede mai degraba ca iti da semnale ca ar vrea sa faci ceva ca sa fiti iarasi impreuna. El considera ca tu ai gresit.
As zice sa te gandesti bine ce vrei sa faci. Cred ca daca esti dispusa sa iti calci un pic pe orgoliu il poti avea inapoi. Daca tu consideri ca merita, contacteaza-ma pe privat si hai sa vedem ce ar fi de facut. Daca nu, scrie-mi aici si iti voi da un raspuns mai detaliat cum sa il uiti.

| gabriel87000 a răspuns:

Simplu nu-i mai raspunzi.cea fost a fost dai uitati.iar problema cu uitatul va dura ceva pana sal uiti.trebuie sa intelegi ca baiatul si-a facut treaba cu tine s-a plictisit si asta e

| Lovedreamsnopeoeple explică (pentru gabriel87000):

La ce te referi prin ''baiatul si-a facut treaba cu tine s-a plictisit si asta e''?

| gabriel87000 a răspuns (pentru Lovedreamsnopeoeple):

Esti gay?