| Zazy a întrebat:

Peste o luna implinesc 14 ani. Ciclul mi-a venit la 13 ani jumate, anul acesta, pe 19 mai. (stiu, foarte intarziat).
Am 1, 68. Sunt destul de inalta, familia mea este inalta, deci e ceva normal.

dar ceva ma deranjeaza... Sanii. Stiu ca daca mama sau bunica ta au avut sanii mici, asa ii vei avea si tu, dar in cazul meu, ele ii au ok. Nu ii au mici absolut deloc.
La varsta de 11 ani mi-au inmugurit foarte putin, pot spune. Apoi, nu au mai crescut absolut deloc. Si am 14 sad.
Deci pur si simplu au ramas in acelasi stadiu. Nu au mai crescut nici macar 1 cm. Au ramas inmuguriti, foarte foarte putin, si atata tot.
Pe mine ma ingrijoreaza chestia asta, si ma simt aiurea, am ajuns sa imi urasc corpul.

O prietena de-a mamei mele, mi-a spus ca nu sunt deloc dezvoltata pentru varsta mea si mi-a mai spus ca e posibil ca sanii sa nu mai creasca foarte mult dupa varsta aceasta de 14 ani. Credeti-ma ca mi-a cazut fata, cand am auzit asa ceva.

Acum nu vreau sa credeti ca sanii si fundul sunt pe primul loc in viata mea. In niciun caz. Normal ca scoala va fi mereu pe primul loc. Dar toate colegele mele de clasa au (macar acolo cat sa incapa intr-o bustiera), numai eu nu am asa ceva.

Cand am mai pus o intrebare de genul acesta, toti au sarit pe mine, jignindu-ma ca sunt prea mica ca sa am sani si nu ar trebui sa ma intereseze asa ceva, si ca voi deveni o pitipoanca daca pun bustul si fundul pe primul loc.

In niciun caz nu voi deveni asa ceva. pur si simplu imi pun semne de intrebare!

Sa revenim : Tot prietena aia a mamei mele a spus ca daca as manca mai mult poate as avea si eu ceva. Si, recunosc ca sunt un pic slabuta. Dar am oasele destul de grele. am 51 kg.

Sfatul vostru care ar fi? sa mananc mai mult?

Ma rog, intrebarea mea este : se vor mai dezvolta sanii? Nu am pretentia sa fie mari gen Bianca Dragusanu, dar acolo cat sa incapa intr-un sutien sau ceva
Sper sa ma puteti ajuta. Fara glume va rog, am ajuns sa imi urasc corpul!

Multumesc pentru sfaturile voastre si o zi buna va doresc! happy :*

Răspuns Câştigător
| VenomMMA a răspuns:

Buna, in primul rand ar trebui sa fii mandra de trupul tau. Ai 14 ani, de abia acum incepi sa te dezvolti cu adevarat. Intr-un an de zile poti sa ai sanii Nicoletei Luciu ( pana sa-si faca operatie ). N-ai de ce sa-ti faci griji.Eu, la 14 ani, aveam cam 1.60 cm inaltime si eram slab. In clasa a 9-a de liceu m-am inaltat cu 20 de cm si am pus 15 kg pe mine. N-ai de ce sa-ti faci griji. Mai ales ca tu esti si inalta... Mai bine inalta si cu sanii potriviti, decat pitica si cu pepenii pana la genunchi. Trust me! happy

| Zazy explică (pentru VenomMMA):

Multumesc frumos, si da, in mare parte ai dreptate.
Pe mine nu ma freca la cap atat de mult subiectul asta acum cativa ani, dar de cand unele persoane au inceput sa mi faca observatii gen : " Nu ai piept deloc ", chiar am inceput sa ma igrijorez.
Imi place faptul ca sunt inalta, dar la partea cu bustul... pas!
Oricum, multumesc mult pentru sfatul tau! :*

12 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Încă ești mică. O să te dezvolți până la 18 ani.

| Zazy explică (pentru OnuOnulică):

Da, contientizez chestia asta.
Dar ma deranjeaza faptul ca am ajuns sa fiu ultima fata din clasa care nu are sani deloc.
Toate au.
Pana si cea mai slaba fata din clasa care are 30 de kg la varsta de 14 ani are acolo ceva, si eu nimic. si am 51.
Dar asta este, fiecare se dezvolta in ritmul lui. O sa incerc sa traiesc cu ideea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-ar placea sa te ajut, dar nu sunt sigura ca pot. Cu siguranta alimentatia conteaza mult in dezvoltare, dar am auzit ca si exercitiile fizice au un cuvant de spus la capitolul asta. Oricum noi cresrem si ne dezvoltam diferit, e posibil ca tu sa te dezvolti mai greu. Poti incerca sa ai o alimentatie echilibrata, sa mananci de toate (dar fara excese) si exercitii fizice. Succes;-)

| Zazy explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos pentu sfat!
O sa incerc sa mananc mai mult.
Eu dimineata, de exemplu, nu mananc absolut nimic. Dupa-amiaza mananc, dar nu foarte mult.
Iar seara, mananc ceva mai usor.
Nu as vrea sa devin nici balena sinucigasa laughing, dar cred ca ar fi ok sa mai pun vreo 2-3 kg pe mine!

| Edisor27 a răspuns:

Asteapta pana la 18 ani

| PrintesaRockChichi a răspuns:

Aouleu, nu-i nicio tragedie daca ai sanii mici, bine ca nu-ti lipseste o mana sau un picior. Iubeste-ti corpul asa cum e. La 14 ani e normal sa fie mici, unele fete se dezvolta mai greu, unele abia pe la 17-18 incep adevarata dezvoltare. Ai rabdare ca poate mai cresc. Si daca nu mai cresc, repet, nu-i nicio tragedie, sunt multe fete in situatia ta si sunt foarte frumoase. Poti purta sutien si daca nu prea ai de ce. Exista unele micute foarte frumoase si arata bine si daca nu prea ai de ce sa-l porti. Nu te panica, mai ai mult de trait si corpul tau e in continua schimbare, sunt sperante sa creasca pana pe la 22 de ani.

| Zazy explică (pentru PrintesaRockChichi):

Multumesc pentru sfat.
Si de ce nu esti atenta cand citesti?
Am scris clar : " Nu fundul si bustul sunt pe primul loc in viata mea ", doar ca ma simt complexata, si cred ca e absolut normal. Si tu poate la varsta mea iti puneai anumite semne de intrebare.
Deci, nu te mai lua fara motiv de altiiwinking

| PrintesaRockChichi a răspuns (pentru Zazy):

Nu am vrut sa ma iau de tine, scuze daca te-am jignit fara sa-mi doresc. Intr-adevar, nu am citit tot ce ai scris mai sus. Scuze happy

| Zazy explică (pentru PrintesaRockChichi):

Stai linistita, e ok.

| lemonjuice a răspuns:

Auzi, aveam o colegă care la 14 ani era exact ca tine! La fel de slaba, înaltă, și cu sânii stătea la fel. Depinde de construcția ta dar nu cred că nu o să ai nimic. Corpul tău e diferit, al meu e diferit, al tuturora. Fiecare cu ritmul ei. Nu te îngrijora!

| Zazy explică (pentru lemonjuice):

Si acum cati ani are? si cum sta cu... dezvoltarea? si ma refer strict la sani.