| madalinapopescu a întrebat:

Poate o sa radetii de intrebarea mea dar de asta este. Ce este boala "tiroida" si ce cauze are aceasta?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Este o afecțiune a glandei tiroide, o glandă cu o foarte importantă funcție în organism, prin secretarea hormonilor tiroidieni, cu mare importanță și afecțiune asupra metabolismului.
Ea se manifestă în mare parte la femei dar sînt destule cazuri întîlnite și la bărbați.
Respectiva afecțiune poate degenera în cancer tiroidian care, în cel mai fericit caz, duce la operație. Este tratabilă prin operație dar se impune un tratament ulterior la clinica „Parhon" din București( sau poate și alte clinici de endocrine, din mari orașe precum Timișoara, Cluj, Iași) cu inoculări de iod radioactiv, pînă la eliminarea completă a carcinomului.
Operația în sine constă în extirparea lobului bolnav ( sau chiar al ambilor lobi ai glandei tiroide).
Ulterior acestui tratament, respectivul pacient are nevoie, în tot restul vieții, de tratament cu „Eutirox", medicament care înlocuiește, artificial, doza de hormon tiroidian pe care, în mod normal o îndeplinește glanda tiroidă.
Mai rău este că acest „Eutirox" se găsește din ce în ce mai greu în farmacii, iar numărul bolnavilor care au nevoie de acest medicament este, cred, de ordinul a peste un milon în toată țara.
Comparabil cumva cu diabetul.

2 răspunsuri:
| anonymus a răspuns:

Nici eu nu stiu ce inseamna