| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea cea mai bună a avut o relație cu un baiat. Au fost împreună 8 luni,în care s-au mai și certat, dar cum fac cuplurile in general. Mie niciodată nu mi-a plăcut de el, mai ales pentru că o dată s-au certat amândoi și a înjurat-o. A trecut un an și 3 luni de la despărțire,iar ea inca nu a trecut peste. El i-a dat block și pe Facebook, și acum are o altă relație. Chiar nu știu ce să fac să o ajut, deoarece nu am fost într-o relație niciodată, și nu sunt bună la dat sfaturi. Ce ar putea face că să treacă peste? Ea mereu când plăcea pe cineva, opta pentru băieții care aveau câteva calități pe care le avea și fostul ei iubit. Când vrea să își găsească pe cineva mereu i se pare că nu este nici unul potrivit, și toți i se par la fel, doar fostul ei fiind mai diferit. (Ea are 16 ani. Dacă știți cumva cum aș putea să o ajut nu ezitați să comentați. Vă rog să nu vă bateți joc deoarece mă doare sufletul când o văd tristă). Dau fundă! Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ea este inca copil, la 16 ani nu poate sa discearna ce-i bine si ce-i rau, daca continua sa alerge dupa genul de golan, atunci est problema ei! Probabil ca la un moment dat in viata, isi va da seama ca alearga dupa cine nu trebuie, dar eu spun sa nu te preocupe pe tine, ceea ce ar trebui sa o preocupe pe ea!
Muta-i gandurile la scoala, pentru ca asta este prioritatea voastra numarul 1, la aceasta ora si vei vedea ca-l va uita.
Discutati literatura, discuatti probleme matematice, discutati materii care le veti avea la scoala si o sa vezi ca usor-usor ii va trece gandul despre acel mitocan.

| copperheart a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult de sfat!

3 răspunsuri:
| nhhv a răspuns:

Este o copilă. La 16 ani nu ai cum să-ți găsești marea dragoste și în niciun caz nu toți sunt la fel. Ar trebui să se împace cu gândul că trecutul este trecut și ar trebui să rămână îngropat. Ar trebui să se gândească la chestia că mai are cale lungă de bătut, marea are mulți pești, prin urmare el nu este singurul de pe această planetă. Știu, dragostea la 16 ani este cea mai grea, că pui la suflet mult și ți se pare că totul s-a încheiat cu acea relație. Fii alături de ea, o poți încuraja să încerce și alte lucruri, ieșiți pe afară, vorbiți, fă-o să uite și după cum a spus și persoana care a comentat mai sus, muta-i gândurile la școală. Aveți un viitor pe care ar trebui să vă bazați. Construiți-vă viitorul și nu mai puneți atât de mult la suflet. Totul este trecător, iar o astfel de situație n-ar trebui s-o doboare deoarece sunt situații mult mai complicate peste care alții sunt nevoiți să treacă. Fă-o să înțeleagă.

| copperheart a răspuns (pentru nhhv):

Mulțumesc mult!