| BubblesBlossom a întrebat:

Buna TPU ...revin cu o intreare la care am disperata nevoie de sfaturi...
deci povestea e cam asa...
Eu am o prietena care se taie la mana(dar nu e emo) si parintii mei au aflat. Eu ma cert cu mama rau de tot pe tema asta deoarece ea crede ca ea ma influenteaa negativ, adica de la un timp am inceput sa ma tai si eu, dar nu la vena, mai sus, unde nu pot pati nimic si nu am facut-o din placere ci ca semn de revolt. Nu prietena mea este motivul cel mai des al certelor mele cu parintii. Pur si simplu nu ii mai suport, ei sunt impotriva a tot ce-mi place mie, iar cand tata vede ca ma cert cu mama, efectiv fara sa stie de ce ma cert, tine cu mama, chiar daca eu am dreptate. Iar de cand a aflat unde imi petrec majoritatea timpului (in parc cu prietenii mei, de altfel singurii care ma inteleg)vin si ma verifica, mi-au impus si o ora de venit acasa si anume 8 seara.Nu mai rezist mult asa si nu vreau sa ma duc la psiholog. Chiar nu ma deranjeaza ca ma cert cu mama, insa cand ii raspund ea da in mine straight face si cand vreau sa dau si eu in ea sare tata, deci.....eu nu mai pot, de aia am inceput si sa ma tai. Dati-mi va rog un sfat. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| EvanescenceOne a răspuns:

Si eu ma cert toata ziua cu parintii, pentru ca nu mai inteleg.Eu zic asa,daca tu crezi cu tarie ca ceea ce faci tu nu este gresit,nu trebuie sa te lasi convinsa sa mergi la psiholog si sati schimbi prietenii in nici un caz! Domne feri! Daca tu te intelegi bine cu ei nu te indeparta.
In legatura cu parintii tai,incearca sa vorbesti cu ei calm si fara sa va ceratati si sa va bateti. Spunele cum te simti in tot timpul va cerati,vei vedea, ei te vor intelege! Si ai putea sa le prezintii unii sin prieteni tai, sa vada ca nu sunt emo, asa cum sigur cred acum.
Bafta, sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| amaliaamely a răspuns:

Buna! Deci si eu ma cert cu parintii si si eu mam taiat cu lama...da sti incerca sa le faci sa intelega ca ai nevoie de libertate, ca nu o sa te poata tina mereu langa ei si ca, si ei te streseaza.Si zile ca din vina lor te-ai taiat cu lama pentru ca nu te inteleg si nu iti dau libertate...

sper ca te-am ajutatbig grinbig grin

| BubblesBlossom explică (pentru amaliaamely):

Pai exact asta am facut si au spus ba nu ca nu iti dam nici un motiv sa te tai si ca trebuie sa fi invatat asta de la cineva ..etc.

| alexxxu a răspuns:

Frate nu da in maicata chiar daca te ceartawinkingea iti vrea doar binele si un sfat stai o perioada cuminte adica nu te mai taia si ascultati parinti si apoi vor avea incredere din nou in tine.Baftawinking

| BiiaB a răspuns:

Salut!
Ei bine, problema aceasta este comuna in randul adolescentilor..Na`,ce sa faci?
Dar nu e bine deloc ceea ce faci! Este chiar foarte rau! Crezi ca rezolvi ceva daca te tai la mana? Doar ii vei enervea mai mult. Uite pentru inceput lasa-te de acest hobby si incearca sa o convingi si pe prietena ta sa faca la fel. Dupa aceea, incearca din cand in cand sa mai petreci timp cu parintii tai, poate iti simt oarecum lipsa.Incearca sa le faci din cand in cand pe plac, de exemplu daca te pune sa faci ceva incearca sa faci acel lucru cat mai bine, astfel incat sa fie multumiti.
Dupa aceea, cand iesi afara, pentru o perioada scurta(sper eu) de timp sa vii cu cateva minute mai devreme de ora 8.Asa le vei castiga increderea, te asigur! Parintilor le place sa te stie in siguranta, si sincer cam au dreptate; o adolescenta sa stea prin parc mai tarziu de ora 9 poate deveni periculos.Dar daca nu este asa si in cazul tau, atunci arata-le si lor acest lucru.Cum spuneam, pentru o vreme vino putin mai devreme de ora 8, iar dupa aceea poti incepe un pic cate un pic sa le ceri voie sa te lase pana la 8:30 si tot asa, DAR vezi ca nu te intinzi mai mult decat iti este plapuma, nu le poti cere sa te lase deodata pana la ora 9 sau 9 si ceva.
Trebuie sa le acorzi timp, este greu dar trebuie.Trebuie sa le arati ca pot avea incredere in tine si in persoanele cu care petreci tu timpul.
Eu iti urez succes!