| anonim_4396 a întrebat:

Revin cu o intrebare putin mai ciudată, va rog sa nu răspundeți daca aveti de gand sa va bateți joc.
Deci, știți ce e TOC? (Tulburare obsesiv-compulsiva)
Bun. Am inteles ca oamenii care au asa ceva fac un lucru cu obsesie. De exemplu: te speli des pe mâini cu frica de bacterii, aranjezi obiecte astfel încât să fie poziționate perfect, pe scurt ticuri făcute foarte des in mod obsesiv. Puteti sa căutați pe google pentru mai multe detalii.
Si acum intrebarea mea:
Eu am TOC daca fac urmatoarele?
Urăsc când cască cineva si casc imediat după,urăsc când cineva se scarpina in cap sau isi aranjează părul,urăsc când cineva suspina, îngână, sughiță. Urăsc când cineva face un tic: aranjatul mânecilor, etc. Urăsc când cineva pleoscăie sau înghite cu zgomot. Urăsc limba franceză. Mai ales faptul că francezii nu pot pronunța "r".
Cand vad asa ceva ma enervez la culme si imi vine sa dau cu piciorul si mâinile în orice. Imi vine sa sparg chestii si sa lovesc totul. Dacă nu am TOC ce am? Cum pot scapa de asa ceva? Stiu ca e prostie dar fac asta de vreo 2/3 luni.
Am uitat sa mentionez ca îi imit pe oamenii cu astfel de ticuri si apoi lovesc lucruri.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Eu aveam ceva de genul intr-o perioada foarte stresanta din viata mea, dar apoi mi-a trecut.
Nu cred ca ai neaparat tulburarea asta, OCD implica mult mai mult, mai ales ganduri obsesive. Dar risti sa te indrepti intr-acolo, poate reusesti sa scapi de aceste lucruri tinandu-ti mintea ocupata cu altceva.
Intra pe grupul OCD Romania, acolo sigur gasesti sfaturi de la oameni experimentati si avizati, nu mai intreba pe TPU pentru ca aici oamenii doar isi dau cu parerea

| Anonima1700 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Putem vorbi puțin în privat?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Anonima1700):

Pai eu nu am ce sfat sa iti dau ca nu ma pricep

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este prostie. Ai nevoie de tratament.

| Donsavas a răspuns:

Nu trebuie să fie toate limbile străine pe placul nostru. Multi urăsc cand cineva ploscaie sau se scapina ori ingana. Nu este toc. Iar cascatul este "contagios", un tic nodmal. Spălatul des pe maini este benefic cata vreme nu iti distrugi pielea.

Răspuns utilizator avertizat