| Avasrin a întrebat:

Stiti cumva cum sa scap de timiditate? Eu sunt timid de cand ma stiu.De exemplu ca tot a inceput scoala o fata mi-a spus ce i-a fost dor de mine si eu m-am blocat.Nu e neaparat ca imi place de ea foarte mult, adica fata arata destul de bine dar nu asta este ideea.Ideea este ca cand cineva imi face un compliment eu m-a blochez.

Multumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Scapi de timiditate atunci cand intri intr-o relatie cu o fata.

Fata s-ar putea sa te placa tocmai pentru ca esti mai timid. Oamenii timizi fac lumea mai buna.

Cand primesti un compliment nu trebuie sa dai si tu unul inapoi. E de ajuns sa zambesti si sa spui multumesc. Doar acceptand un compliment i-ai facut o bucurie persoanei care ti l-a dat. Fa-ti curaj. Ce ai de pierdut?

Cand prinzi mai mult curaj incearca sa continui discutia cu persoana care ti-a facut complimentul. Spui ceva gen: si mie imi pare bine ca am revenit la scoala blah blah blah...

Cand prinzi si mai mult curaj poti sa faci si tu un compliment cuiva. Ca sa fii on-the-safe-side poti sa-l faci alor tai. Spune-i de exemplu mamei tale ce gandesti si ce simti despre ea la un moment dat.

La fel ca timizii complimentele fac lumea mai buna.

Bafta!

1 răspuns:
| GdX a răspuns:

Bai, asa esti tu construit. E un hormon pe care nu-l produci. Stai linistit, cu timpul devi mai indraznet. Daca vrei sa se intample peste noapte, incepi sa conversezi mai des. Intra in discutii, poarta discutii, dar nu cu colegii de clasa ca nu faci nimic. Parintii, rude mai mari. Etc...