| shippuden a întrebat:

stiti din ce este facuta toba, ma refer la toba aia care merg astia cu banda sau cu colinda, stiti din ce material se face si cum? funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

Cauta un o galeata si taiei fundul (sau un cilindru de lemn), prinde un animal (de preferat bou, vaca, bivol, cele cu pielea mai tare), il sacrifici, ii jupoi pielea si o pui la fiert, dupa ce o fierbi aproximativ 1 ora cureti carnea ramasa pe piele, iar pe partea cu parul o tii in sus, o bati in cuie (sa fie intinsa) si o razi cu un aparat de ras, tot parul in timp ce este intinsa.
Dupa aceea o pui la uscat, o mai speli odata, o mai epliezi odata, iar la uscat, o prinzi bine pe cilindru, si faci un sistem de intindere. O prinzi acolo, o uzi, si o mai razi odata (dar ai grija sa nu tai pielea). Iar dupa ce o faci fara par, si uscata vei putea sa bati toba, pana cand enervezi pe cineva si-ti da in cap cu ea. Aici vin si fac precizarea sa fie un lemn mai moale, sa nu te doara pe tine capul.
Daca nuy, uitate aici: http://www.youtube.com/watch?v=Tvy7iS4K0Os&feature=related. Succes!

1 răspuns:
| Alle15 a răspuns:

Bunicul meu face din lemn fin si dupa il lustruieste sa fie usor de batut si sa nu intre tepi in mana cand batewinking