| PicoloGEO a întrebat:

Buna TPU.Suna in clasa a 11-a si dupa ce termin liceul vreau sa merg politehnica. Am auzit zilele astea pe cineva care zicea ca la politehnica in primul an se face chimie, daca e adevarat as vrea sa stiu pe ce se axeaza chimia din primul an? Pe ce capitole ar trebui sa insist acum, cat sunt inca la liceu? DAU FUNDA!
PS: trebuie sa mentionez ca sunt complet paralel cu chimia...m-am concentrat mai mult pe mate si fizica

Răspuns Câştigător
| dragoshar a răspuns:

Salut. Universitățile politehnice au mai multe secții și în funcție de facultatea pe care o alegi, poți sa nu să te lovești de chimie. Dacă alegi mecanică sau telecomunicații, de exemplu, nu vei face chimie. Dacă mergi pe un profil precum inginerie medicală atunci vei face chimie cât și biologie.