| valentina1610 a întrebat:

Sunt clasa a 11 a la un liceu foarte bun-profil științele naturii. Nu vreau sa dau medicina sau orice este legat de domeniul medical pentru ca sunt ca nu mi se potriveste. In schimb, ma pricep foarte bine la matematica, destul de bine si la fizica si am inceput deja sa ma pregătesc la matematica ( din a 10 -a chiar) pentru a fi la nivel M1. Problema este ca nu stiu ce facultate sa imi aleg... vreau ceva la politehnica, dar nu stiu deloc informatica si nu-mi pot da seama ce domeniu ar putea sa mi se potriveasca. Poate cineva să-mi dea un sfat?

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

La politehnica nu se face INFO decât la Automatică, electronica și încă maxim 2-3 facultăți. La celelalte faci doar chestii de baza in utilizarea calculatorului gen Office și diferite programe de calcul și proiectare care se folosesc in inginerie (dar nici măcar alea nu prea, depinde de facultate) dar nu programare și alte chestii. Deci intra pe site-ul politehnicii și vezi acolo lista de facultăți, dacă nu îți place INFO exclude Automatică, electronica, poate mecanica nu știu... apoi vezi care ti s-ar părea promițătoare și cauta mai multe informații.