| ElenaaaAdina a întrebat:

sunt distrusa, nu-mi mai vine sa vin acasa. La scoala ma enerveaza unii, ma rog fac glume proaste. Unii nu ma deranjeaza, dar altii intrec masura, ma enerveaza ingrozitor. Dupa ce ca ma streseaza aia la scoala, vin acasa si nu ma simt deloc binevenita, mama lucreaza si de noapte, atunci cand e acasa, gaseste motiv de cearta, rar se intampla sa fie okay, si cand are nervi, chiar daca nu zic nimic casuna pe mine, ca "de ce nu ai facut aia?" daca fac "de ce ai facut aia?" si i-am zis de multe ori ca NU SUNT SINGURA IN ACEASTA CASA! mai este si "prietenul ei" daca e de munca si vin acasa e prietenul ei (adica tatal vitreg) si ori ce as face incepe sa urle, stiind bine ce s-a intamplat inainte (probleme familiare) ma enerveaza, tot el urla si dramatizeaza si tot el se bosumfla. Simt ca nimeni nu ma mai vrea. Vreun sfat?

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici măcar n-ai specificat câți ani ai.

| ElenaaaAdina explică (pentru anonim_4396):

Am 13 ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru ElenaaaAdina):

Na, deci mai trebuie să aștepți încă 5. Ce mare chestie?

| ElenaaaAdina explică (pentru anonim_4396):

N-am inteles, daca fac 18 ani, ce e?

| Elyiela a răspuns (pentru ElenaaaAdina):

Scapi de ei...

| AlexSalling a răspuns:

Incearca sa nu te intalnesti prea mult cu ei. Nu sta la discutii. Pe cei de la scoala, sa-i ia *****, pe mama ta si pe prietenul ei, la fel. Nu te intereseaza ce cred ceilalti, nu asculta ce-ti spun ceilalti, ignora-i. Stiu cum este sa suferi din cauza unui parinte (nu ma refer la mama), nu-l bag in seama in niciun moment. Fa si tu la fel. Ce varsta ai?

| ElenaaaAdina explică (pentru AlexSalling):

De mama n-am ce sa zic, e asa de cateva luni cand s-a intamplat ca el sa se dea la mine, totul e ok, dar ac el se da cocos. Am 13ani

| AlexSalling a răspuns (pentru ElenaaaAdina):

Unele mame sunt proaste. Se pune in contra ta din cauza lui? Scuza-ma ca spun, dar mama ta e o imbecila. Stii, singura solutie pe care o ai, e sa-i demonstrezi cine-i Iuda (iubitul). Filmeaza-l, fa ceva de genul, arata-i ceva ce nu stie ea despre el. Altfel, nu cred ca vei mai rezista emotional pana ce vei avea 18 sa o lasi pe mama ta in urma si sa-ti vezi de viata ta. El sa mai dat la tine? Daca da, daca o mai face, filmeaza-l. Fa asta si arata-i la mama ta. Arata-i cine ii de fapt "iubitul".

| ElenaaaAdina explică (pentru AlexSalling):

Faza cu datul la mine s-a linistit, d-asta mama e stresata, mama nu are nici o vina stiu cum e, si ea mi-a zis ca daca imi mai face ceva sa-i zic, pentru ca prima data i-am ascuns pentru ca nu stiam cum va reactiona

| AlexSalling a răspuns (pentru ElenaaaAdina):

Na-i facut bine ca nu i-ai spus. Tot ce pot sa-ti spun, e ca mama ta va trebuii sa-si de-a singura seama de cine-i iubitul, si sa il lase. Din pacate, nu prea ai ce sa faci. Totusi, evital pe el. Nu sta in preajma lui, nu-l baga in seama orice ti-ar spune.

| ElenaaaAdina explică (pentru AlexSalling):

Ai dreptate

| Chubby2104 a răspuns:

Nu e ok o viața asta. Te distrugi psihic, puisor. Când o să reziști?

| ElenaaaAdina explică (pentru Chubby2104):

Stiu, si ea mi-a zis asta

| ElenaaaAdina explică:

Tin sa mentionez ca am 13 ani, si va multumesc mult pentru timpul pe care l-ati acordat sa imi raspundeti la aceasta problema. Va multumesc mult!

| tinatinaro a răspuns:

Esti foarte importanta si, de asemenea, foarte iubita.
In ziua de azi oamenii sunt prea egocentrici, acaparati de stres si probleme de tot felul si uita sa mai gandeasca inainte sa faca si sa spuna anumite lucruri. Poate ca nu intelegi situatia alor tai indeajuns de bine, dar iti dai seama ca le e greu si lor. si pe cine sa isi verse toti nervii? Pe copil, bineinteles. Vreau sa zic ca asta se intampla mereu, chiar daca tu nu esti de vina. Si tie, la randul tau, iti vine sa-ti versi nervii pe altii. Asta e modul lor in care se elibereaza de nervi, chiar daca inseamna ca te fac pe tine sa te simti prost.
Transforma totul negativ in pozitiv. Lasa-i pe ceilalti in pace si ocupa-te de tine, love yourself. Daca tu ai o imagine pozitiva despre tine, atunci restul va conta mai putin. Citeste o carte noua, uita-te la un film, asculta o trupa noua. Deseneaza, canta, danseaza, fa sport, tipa, orice. Cel putin asta fac eu. Asa ca mic sfat, de cand am inceput sa ascult bts si sa ma uit la filmulete haioase cu ei, ma simt mult vesela, si de fiecare data cand am o perioada mai proasta ma reintorc la acele filmulete si rad. In concluzie, gaseste ceva ce-ti place si totul o sa fie mai usor.
Si. daca ai nevoie de sfaturi sau etc, sunt aici

| ElenaaaAdina explică (pentru tinatinaro):

Ma cam enerveaza, adica, mama are nervi pe el sau pe baiatul lui si tipa la mine, la ea nu am pretentii, dar el gaseste un motiv sa ne certam mereu, adineauri am vrut sa schimb florile din vaza, si am adunat altele, vine la mine cica "Ce faci cu ele?" pana la urma, fac ce vreau ca e casa mamei! Adica si a mea cand o sa cresc... Asa ca.