| fearlessss a întrebat:

Sunt eleva, nu ar trebui sa ma gandesc de acum si nici nu e prea important, dar sunt curioasahappy Daca vrei sa devii avocet ..cum iti dai seama ca esti bun la aceasta meserie? Adica la ce trebuie sa te pricepi..etc,ca sa iti dai seama ..sa nu te faci si apoi sa vezi ca esti un dezastru? Si apropos in Romania exista avocati asemanatori cu cei din cartea Avocatul Strazii scrisa de John Grisham, adica sa ajute oamenii saraci..etc? Fundaa

4 răspunsuri:
| ImHereForYou a răspuns:

Si eu vreau sa ma fac avocata..De ce?!? Pentru ca vreau sa ajut oamenii,vreau sa ma joc cu cuvintele, vreau sa tin cu dreptatea... VREAU SA DEVIN CINEVA, sa nu-mi lipseasca nimic...
Daca simti ceva din cele de mai sus, sau daca nu-ti place sa pierzi, sigur vrei sa fii avocata!

| catablondu a răspuns:

Buna, e foarte bine ca te gandesti inca de acum la ce vrei sa faci cu viata ta. Daca iti place sa vorbesti in numele altora, sa-i reprezinti, sa le iei apararea si daca mai si constientizezi unde trebuie sa te opresti, sa nu treci peste limitele adevarului / in avocatura ale legislatiei, da, s-ar putea sa te prinda acest domeniu. Cat despre avocati care sa ajute saracii, exista cu siguranta oameni cu suflet in orice meserie. Iti urez success, indifferent daca alegi sau nu avocatura.