| giuliamariut a întrebat:

♥♥♥Sunt in a 8a si nu prea stiu sa ma hotarasc ce profil sa aleg dar mai important ce meserie sa practic in viitor.Matematica,fizica si chmia imi plac cat de cat dar nu la nebunie,romana,engleza,franceza,istoria cam tot la fel. Vreau o meserie destul de serioasa, platita bine si posibil in strainatate.Ce meserii de viitor cunoasteti?

2 răspunsuri:
| AIPS a răspuns:

Si eu sunt tot a 8a si eram nehotarata. Dar m-am interesat si din cate am inteles una dintre cele mai bine platite meserii este aceea de medic. Indiferent in Romania sau in strainatate se plateste bine in comparatie cu celelalte meserii din acea tara. Pentru asta cred ca trebuie profilul de bio-chimie sau stiinte. In rest, daca te duci pe filologie sau filo-bilingv te faci in mare profesor, politist etc. ca si pe pedagogie la fel.(am zis in mare dar mai sunt cateva). Recomandarea mea este sa mergi pe mate-info (fara bilingv- doar mate info deoarece n-are rost sa mergi pe bilingv unde inveti istoria si geografia angliei. in plus engleza faci si la simplu) pentru ca am observat ca nu esti hotarata in legatura cu ce vrei sa fi in viitor. La fel si eu merg pe mate-info. Dupa mine e cel mai bun profil - te faci ce vrei. Succes!

| persseuss a răspuns:

Fa ce ti place in viata si aia e meserie de aur.gandeste te bine ca alta sansa nu ai sa alegi.
mergi pe economic si apoi ise/ase asta e viitorulwinking bafta