| naty12 a întrebat:

Sunt intr-o situatia destul de neplacuta! Am 15 ani, sunt in clasa a9a si sunt insarcinata! Mi-e foarte teama de ce vor spune parintii, rudele si cunoscutii cand vor afla ..In primul rand prietenul meu (care banuieste ca snut insaricnata, si mi-a spu ca daca o sa raman, mi-a batut apropouri sa avortez!, il inteleg are 18 ani, mai are scoala sigur nu vrea un copil)! Sa avortez nu vreau! mi-e foate frica si in plus nu cred ca el are nicio vina si nici eu nu am niciun drept sa-l omor! Iar sa=l cresc ...nu stiu mai nimic despre copii!

Va rog... spuneti-mi parerile voastre!

Răspuns Câştigător
| MrAnderson a răspuns:

Salut

Nu are rost sa te mai batem la cap cu "ce-ar fi fost daca". Ce e facut e facut deja.
Vorbeste imediat cu parintii tai, despre asta. Nu mai amana, chiar zilele astea spune-le despre problema ta. O sarcina nu e o joaca. Nu e o cana sparta ale carei cioburi le poti ascunde.
Si nu-l mai asculta pe asa-zisul tau iubit, e vrea sa se scape de belele, nu-i pasa ce pret platesti tu. Iar o parte din responsabilitate o are si el. Doar era si el prezent, nu? happy
Nu iti recomand insa avortul. Are si o implicatie morala, dar mai ales, pentru viata copilului tau, si pentru sanatatea ta. Un avort s-ar putea sa iti faca tie mult rau, pe plan fizic. Un rau ireparabil.
Discuta cu ai tai, dar tine sarcina.
Si...o sa ai un copil. Depinde de ce decizi tu si cu parintii tai.
Daca il vei tine, va trebui ca baiatul sa contribuie si el la cresterea lui.
Daca nu, il poti da in plasament, unde poate fi luat de o familie care are mai multe posibilitati.
Dar nu avorta, te rog.
Ti-am spus mai sus de ce.

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu te-as sfatui sa vorbesti cu parintii tai si impreuna decideti ce-i de facut

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu te ai gandit la consecinet acum platesti si iti asumi responsabiitatea.
Chestia "il inteleg are 18 ani, mai are scoala sigur nu vrea un copil" e cea mai mare prostie pe care ai spus-o. Aree aceeasi vina, poate chiar mai mare ca tine in toata treaba si trebuie sa isi asume responsabilitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, ar fi trebuit sa te gandesti la asta inainte, nu degeaba s-au inventat prezervativele. Iar despre treaba cu avortul... Aculta Cedry2k si Dragonu' ak 47 - Strigat mut, sa fii foarte atenta la versuri.

| maria6 a răspuns:

Spune-i macar mamei, daca inca nu poti, vorbeste cu psihologul scolii, te va indruma cu siguranta. Sigur ca sunteti prea tineri, dar cel mic n-are nicio vina. Exista solutii, cautati-le impreuna cu adultii din viata voastra.Un copil e o minune, e o viata, daca v-ati grabit, gasiti calea in care sa nu sufere cel care e nevinovat. Daca va avortau pe voi mamele voastre, acum nu mai erati pe pamant.

| NoLiesJustLove a răspuns:

Trebuia sa te gandesti inainte sa iti faci de cap cu prietenul tau la aceasta problema daca o sa ramai insarcinata. Crede-ma tu esti un copil nu ai cum sa cresti alt copil si ca sa avortezi, ai fi in stare sa omori un suflet care e nevionovat? Vorbeste cu parinti tai asumati ceea ce ai facut.trebuia sa te gandesti inainte

| das3 a răspuns:

Nu fa avort.
vorbete cu parinitii, spune-le ca nu vrei sa avortezi si impreuna veti gasi o solutie. Dupa prietenul tau nu te lua el este si mai ingrozit decat tine si el si printii lui doar spre avort te vor indemna dr tu sa tii cu copilul tau - protejeaza-l

| das3 a răspuns:

Buna ce mai faci?
ai vorbit cu parintii tai?
sa nu renunti la bebe, chiar daca ai tai se vor supara la inceput, o sa le treaca si gasiti voi o solutie.

| naty12 explică (pentru das3):

Inca nu am vorbit ....si nu cred ca am sa renunt la el, inca nu stiu ce sa fac

| das3 a răspuns (pentru naty12):

Ma bucur sa aud asta. tu stii mai bine cum sa-i abordezi, dar in caz ca reactioneaza prea rau nu te descuraja sau speria. Exista asociatii care te pot ajuta un timp, pana se calmeaza ei, ca sigur se calmeaza. Mailul meu personal este simona_2013_a@yahoo.com, in caz ca vrei sa vorbim