| UnPrietenDeNadejde a întrebat:

Sunt intr-o situatie disperata,din moment ce am ajuns aicii...Ei bine povestea mea e simpla:plac un baiat,nu stiu daca ma place,nu am curaj sa il intreb,nu ma intreba, dar simt ca vreau sa fiu cu el.
Ce sa fac? Astept raspuns.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu zic sa iti faci curaj sa sa intri in vorba cu el mai mult si sa-i spui ce simti sau macar sa-i dai de inteles ca-l placi

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Incearca sa creezi o cale de dialog. Cere-i o carte, de care ai nevoie, sau cere-i parerea intr-un anumit domeniu, eventual roaga-l sa te insoteasca undeva.Fiind impreuna, lucrurile pot veni de la sine.

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna! Stiu prin ce treci si ce simti,te inteleg perfect,pentru ca am trecut si eu prin asta in urma cu foarte multi ani. Tot la fel,placeam un baiat, el nu-mi spunea nimic,nu ma intreba nimic, asta pana cand intr-o zi mi-am facut curaj si i-am marturisit eu ceea ce simteau. Incercarea asta a avut un final nefericit, pentru ca el nu-mi impartasea aceleasi sentimente sau cel putin asa a vrut sa cred in momentul respectiv.
Anii au trecut, iar noi o buna perioada de timp am rupt legatura, nu am comunicat deloc. Dupa cativa ani am reluat-o din nou, pe mess ca altfel nici nu avem cum. Ei, dupa ce timpul a trecut, am aflat intamplator intr-o discutie pe mess ca de fapt ma placea si ma place si acum, el facandu-mi niste marturisiri care m-au surprins foarte tare. Acum suntem cei mai buni prieteni si cine stie ce va fi pana la urma?
Cu privire la problema ta, sfatul meu este sa nu te avanti prea tare, nu-i marturisi tu ca il placi, lasa-l pe el sa faca asta. Acum mai depinde si de relatia care este intre voi (cat de apropiati sunteti, cat de bine va intelegeti, cat de mult comunicati etc). Din experienta iti spun ca niciodata nu este bine ca o fata sa-si puna "sufletul pe tava' in fata unui baiat. Chiar daca mori de dragul lui, stapaneste-te, fii calma, rationala si ai rabadare caci timpul le va rezolva pe toate pentru ca in cele mai multe cazuri el este cel mai bun aliat al nostru.
Sper ca raspunsul meu ti-a fost de folos.
Numai bine!

| WholeWorldTeam a răspuns:

Inearca sa ii spui.Nu te mananca nimeni.Asa o sa ramai cu frustrarea ca puteai sa vorbesti cu el si nu ai vorbit si o sa iti para rau.