| PussicatDolls a întrebat:

Bună, TPU.
Sunt la liceu, pe profil de Filologie,îmi place foarte mult să citesc şi să scriu, dar cu toate acestea vreau o carieră care să nu depindă de aceste activităţi.În ziua de azi să fi regizor, scriitor, redactor, actor, e o pierdere de timp.
Ce îmi recomandaţi?

2 răspunsuri:
| under89 a răspuns:

Trebuie să te cunoști foarte bine pe tine însăți. Noi nu îți putem "recomanda" anumite job-uri, dacă nu știm ce fel de persoană ești (sensibilă/puternică), ceea ce îți place ție cel mai mult, ce înclinații ai etc.winking
Dacă nu te-ai autodescoperit încă, fă-o! Pune-ți anumite întrebări și găsește-le răspunsurile. Ce îmi doresc eu să devin? Am acestă putere? Pot să fac acel lucru?
Un loc de muncă, tinde și de caracter. Spre exemplu, dacă tu ești o persoană sensibilă, astfel încât cineva țipă la tine și începi să plângi, și îți dorești să devii...nu știu prezentator live, îți spun că nu vei putea să continui.
De aceea trebuie să te cunoști bine, să știi ce calități, defecte, abilități ai. Succes pe viitor!

| fratik0suriii a răspuns:

Daca esti la un liceu de prestigiu nu are nicio legatura profilul liceului....depinde de facultate in proportie de 99, 9 %.La interviul de angajare nu te intreaba nimeni la ce profil ai fost in liceu.