| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU sad! Sunt nevoita sa aleg intre 2 prietene foarte bune! crying( Deci sa incep. Vineri am scapat de la scoala mai devreme cu 3 ore. A spus una din prietenele mele (Corina-ma inteleg ffffff bine cu ea) sa mergem in oras, pentru ca ea avea autobuz tocmai la ora 15, iar ceasul era aproape 12, eu am maxi taxi din 15 min in 15 minute, iar Andreea( colega mea de banca) avea tot la 15.
Andreea a spus ca ea nu vrea sa vina in oras cu Corina pentru ca la scoala noi (eu si Andreea) am facut glume pe seama ei. Iar eu ca sa dreg situatia am spus ca nu merg numai cu Corina in oras pentru ca ma fac de ras ca e mai mica de inaltime ca noi doua, daca nu vine Andreea eu nu merg.
[ Corina si Andreea vorbesc mereu la telefon si se inteleg ff bine si ele, si eu la fel dar nu sunt in aceeasi retea cu ele si nu pot vb].
Iar maine dimineata [noi ne intalnim in fiecare dimineata toate 3, inca mergem la scoala pentru ca avem practica, nu am luat vacanta.] mi-a spus Corina sa aleg intre ele doua cu care voi merge la scoala pentru ca ea nu merge cu Andreea, pentru ca s-au certat atunci.
Deci pe cine sa aleeg? am spus ca nu pot alege intre ele... iar niste prietene adevarate nu ma pun in situatia asta de alegere.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Draga mea,intre adevaratele prietene nu pot exista asemenea conditionari.Un (o)prieten(a) nu se apreciaza dupa inaltime si nici nu e pus in situatia de a te pune sa renunti la altcineva. Daca le esti prietena,preia initiativa si cand sunteti toate trei,ia-le pe amandoua de mana,spune-le ca le iubesti la fel si ca nu vrei sa renunti la nici una. Spune-le deschis :,,ce naiba facem,ne mai prostim mult?,, La prietenie nu se renunta. Prietenia adevarata inseamna sinceritate, intelegere, compasiune, alinare, aparare a celuilalt si multe asemenea.Impacati-va si sa aveti toate o vacanta frumoasa! Pa.

6 răspunsuri:
| Zambete89 a răspuns:

Ma scuza`ti daca am facut greseli de ortografie sad

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! :*
Parerea mea este sa alegi cu inima sau sa nu alegi deloc.In sensul ca ori o alegi pe una singura, ori le spui ca mergi cu amandoua, ori cu niciuna.Mai bine mergi singura o perioada si o sa sara ele pe tine cand vor vedea ca n-au cu cine sa mearga.Bafta! :* >big grin

| MenInShadow a răspuns:

SCUZE ca iti zic, dar sper sa apreciez ca iti zic in fata, si dau draq funda, pe care nu prea tin mortis sa o primesc, si iti zic ca esti prea superficialam, si o zic doar pentru a te ajuta.
Ai zic ca nu mergi cu Corina in oras pentru ca te face de ras din cauza inaltimii sale? Hai frate, chiar asa, adica eu te-as fi pocnit(daca as fi fost fata) instant. Pai cum sa-i zici asa ceva, ce daca e mica de inaltime?
In fine, nu am venit aici ca sa iti deschid ochii, ci sa te ajut cu problema care o ai.
Alege cu inima, nu cu superficialitatea, alege pe cea cu care te intelegi mai bine, nu conteaza daca e mica de inaltime, proasta, tampita, etc, sa te intelegi bine cu ea, pe ea o alegi.
Daca ai citit pana aici, thanks, si scuze pentru ce am zis la inceput dar cam asta reiese din ce ai scris tu acolo.
Si daca tot ai citit pana aici, iti dau un sfat mai bun--> Incearca sa le impaci, si fii o prietena buna impacandu-le si ducandute cu aman2 la scoala, nu alege intre ele, ci incearca sa le impaci, si sa fiti iar 3 prietenewinking
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine te pune sa alegi nu iti este prieten.

| DWDT a răspuns:

Am fost in aproximativ aceeasi situatie. Nu alege. Mai bine le pierzi pe amandoua si iti faci o prietena adevarata. happy

| FeelTheMusic a răspuns:

"Andreea a spus ca ea nu vrea sa vina in oras cu Corina pentru ca la scoala noi (eu si Andreea) am facut glume pe seama ei." Ai facut glume pe seama ei iar acum te crezi prietena?laughing)Ea stie de acele glume?happy Eu zic sa ramai cu Andreea si sa barfiti in continuare rolling on the floor))