| anarawwr a întrebat:

TPU.
Sunt o fata din aia care vrea sa fie totul perfect: note foarte bune la scoala, infatisare foarte buna, viata sociala buna etc.laughing
Dar, cam ca orice adolescent, va trebui sa imi pun aparat dentar. Cat trebuie sa il tin? Se tine mai mult de un an? Stiti niste site-uri cu modele dragute? Cand se da jos (in timpul zilei, noaptea)? Imi afecteaza cumva... felul in care vorbesc (adica ma voi sasai, sau voi vorbi cu precipitatii)?
Va trebui sa il pun vara asta, nu mi-as dori, dar pana la urma va fi frumos, nu?
Multumesc mult! :* Daca puteti, dati-mi cat mai multe informatii (nu neaparat medicale, vreau sa stiu pareri).
P.S. Ofer insigna! happy

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce fel de aparat iti pui, dar in general il tii 2 ani, nu se scoate pentru ca e lipit de dinti si nu ar trebui sa iti afecteze deloc vorbirea, doar trebuie sa fii mai atenta la igiena petru ca ramane mai ramane mancare prin el.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Fetele cu aparat dentar sunt dragute, deci nu trebuie sa-ti faci griji.

| Neah1 a răspuns:

La toate intrebarile puse de tine doar stomatologul iti poate raspunde pentru ca doar el stie cat de sensibila este problema ta. Oricum, aparatul dentar nu e un obiect care sa arate urat deci nu-ti va sta rau.