| ohyunhee a întrebat:

Uitati care e treaba: in toamna incep clasa a9a si as cam avea nevoie de niste sfaturi in privinta primei zile de liceu..De exemplu cum sa imi fac unghiile, apoi:Se poarta uniforma liceului in prima zi? Ce sa-mi iau in geanta? Chiar am nevoie de niste raspunsuri! Cel mai dezvoltat si cu amanunt primeste funda!

Răspuns Câştigător
| Clytia a răspuns:

Hei! Nu trebuie să-ți faci atâtea scenarii pentru prima zi de liceu. În primul rând, nu trebuie să porți uniformă, mai ales în prima zi. Cel puțin la mine în liceu nu avem o uniformă anume. Doar să nu să se exagereze, cu rochii prea scurte sau decoltate.
Am să-ți spun cum a fost prima mea zi de liceu că să-ți faci o idee. Am mers însoțită de mama mea. Pe terenul de sport ne-am alineat cu toții pe clase și am ascultat un discurs destul de lung al doamnei directoare. laughing
După fiecare diriginte a mers însoțindu-i pe elevi spre sălile de curs. Am discutat cu diriginta câte ceva, ne-a dat orarul și am plecat acasă. De aceea e bine să-ți iei și un rucsac, un caiet și un pix. Din ce îmi aduc eu aminte, cărțile le-am primit în cea de-a doua zi. Depinde acum și de liceu. Ca să-ți spun sincer, în prima zi de liceu am discutat foarte puțin cu colegii mei. Nu eram nici pe grupul clasei. laughing
Desigur, tu poți încerca să vorbești cât mai mult cu ei, să faceți cunoștință dacă nu ați ieșit înainte pe undeva.
Mult noroc!

| ohyunhee explică (pentru Clytia):

Mersi mult și chiar voi tine cont de sfatul tau!

Răspuns Apreciat de Editori
| Beyou799 a răspuns:

Prima impresie conteaza intotdeauna atat in fata colegilor cat si in fata profesorilor. Ca sa fii pe o cale de mijloc, nu-ti face din prima unghiile prea stridente sau lungi, adopta un look cat mai natural, o vestimentatie decenta si frumoasa, si incearca sa fii sociabila, daca deja esti, e perfect, incearca sa ai un vocabular cat mai decent, sa nu lasi impresia ca esti cu nasul pe sus, dar nici ca esti foarte retrasa, calea de mijloc castiga intotdeauna. Nu ai nevoie de uniforma pentru ca o vei primi dupa ce iti vor lua masurile. La tine trebuie sa ai un caiet sau un carnet eventual ca sa iti notezi programul de ziua urmatoare, daca e cazul, daca nu, nu vei avea ce sa iti notezi. Dar iti poti nota oricum pe telefon, si sa ai un pix la tine in caz ca iti vor cere sa semnezi ceva. Oricum, in prima zi veti avea timp doar sa faceti cunostinta, sa stati sa conversati, incepeti din a doua zi, asa ca problema cu socializarea nu va fi asa mare in prima zi. Daca nu isi aminteste nimeni cum te-ai imbracat in prima zi, inseamna ca ai avut succes, extravagantele sau extremele nu dau bine!

| ohyunhee explică (pentru Beyou799):

Mersi de sfat! Voi tine minte!

| Beyou799 a răspuns (pentru ohyunhee):

Cu mult drag!

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă liceul respectiv are uniformă atunci ar trebui să te îmbraci în uniformă chiar și în prima zi.
Cât despre restul nu trebuie decât să fii decent aranjată, te duci la școală nu la discotecă.