| anonim_4396 a întrebat:

Uitati cum e treaba. E ceva cu parintii mei. Nu ma lasa la PC decat 2-3 ore maxim si asta ziua, cand nu pot vorbi cu tare multi... Seara nu stau pe PC. chiar intrebarea asta o scriu de pe telefon. Uneori nici pe telefon nu ma lasa. Zic ca-mi stric ochii si mi-l iau uneori. Tot trebuie sa ma ascund. Am incercat sa discut cu ei si de PC da. Nu vor sa auda. Ce pot sa fac? Va rog mult ajutati-ma! Multumesc anticipat! big grin

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Păi ce fel de persoană eşti dacă postezi pe TPU sub forma anonimatului? Hai, PA!

| ΞJustΞмэΞ a răspuns:

Este adevarat ca-ti strici ochii, dar de ce atat de stricti? Explica-le ca ai crescut, ca ai nevoie sa te delectezi prin statul la PC si ca n-a orbit nimeni din, sa zicem, patru ore de stat la PC.
Sau macar sa te lase seara.

| iuliaiuliaiulia a răspuns:

Explica-le ca iti dai seama ca nu e bine sa stai prea mult la calcalutor si ca nu ii intelegi pe cei care isi pierd pe net tot timpul(ca sa vada ca ai intelessmug). Dar explica-le si ca ai nevoie sa stai seara pe calculator, ca iti e dor de colegi, ca sunt niste site-uri care iti plac si explica-le de ce, chiar arata-le si lor.hee hee Sau alea 2-3 ore, muta-le, in loc sa stai ziua, convinge-i sa le mute seara, sa nu pierzi frumusete de lumina de zibatting eyelashesbatting eyelashes De ce nu, succesbig grin

| Alexaaandraaa a răspuns:

Vorbeș-te cu ei, încearcă să le explici acre sunt prioritățile tale, poatea u un motiv anume, l-ai încălcat îcrederea. Succes! puppy dog eyes Pup!:*

| AnaRadu a răspuns:

Buna. Pai am inteles ca ai discutat cu ei si au spus ca nu. Cam au dreptate ca iti strici ochii si cu telefonul si cu PC dar nu inteleg de ce sunt atat de stricti in privinta asta. Incearca sa explici ca toti prietenii tai pe care ii cunosti stau seara la calculator si vorbesc intre ei si vrei si tu sa faci parte din grupul lor. Asta ar fi cel mai bine si incearca sa explici ca exista si pereche de ochelari speciali pe care tii poti achizitiona si ii poti purta la PC. Le poti da o idee si cu ochelarii. Daca nu te lasa nici de data asta si ar cam trebui daca ai gasit ceva cu care poti sa iti protejezi ochii de efecte adverse inseamnca ca sunt asa stricti din cauza varstei tale. Poate ei se tem ca tu o sa stai pana noapte pe PC si la telefon si cine stie pe ce o sa stai si ce o sa vorbesti sau ca o sa iti strici " regulamentul " de somn. Sper ca te-am ajutat si ca ai inteles ceva din ce ti-am scris! happy

| mel24 a răspuns:

Cati ani ai tu? parintii tai s-ar putea sa aiba dreptate!

| EuDOarSieu a răspuns:

Buna. Sincer si eu am avut aceasta problema si nu ai ce sa facisad. Incercam sa stau si eu mai mult pe afara cu prietenii dar tot ma plictiseam, incearca sa faci tot ce zic si ce vor ei si intr-un sfarsit o sa te lasehappy Funda?happy

| Twilightthevampires a răspuns:

Nu au facut-o de prosti asta e clartongue
in privinta calculatoarelor asa ar trebui sa procedeze toti parintii
In ultimii doi - 3 ani chiar a exagerat tineretu cu "netul"...nu vreau sa fiu eu comunist sau sa par asa, nu sunt
Chiar am doar 22 de ani dar cel putin cand eram eu de 15-16 ani vedeam calculator de vreo 3 ori pe saptamanalaughing
o data la info si rar la internet cafe, si cred ca am fost ultima generatie cu o copilarie cat de cat happy in ziua de azi in afara de misto naspa cool looll, hy k ma dk maine la sk azi nu am kef,laughing thoamne