| anonim_4396 a întrebat:

Uite..cum sa zic...
eu ma simt uneori foarte descurajata, simt ca nu mai pot si imi vine sa renunt la tot.Acasa uneori mama si cu tata spun ca nu pot face nimic, ca sunt inutila.Nu stiu daca o fac special pentru ca stiu ca-i aud,ceea ce e foarte probabil,sau nu, problema e ca pe mine ma doare, mai ales pentru ca eu ma straduiesc foarte tare la scoala.Acum ca am ajuns la subiectul scoala, sa va spun.Eu acolo sunt buna, a doua din clasa.Si asta ma deranjeaza un pic, dat fiind faptul ca eu muncesc enorm pentru locul pe care il am. Diriginta mea mereu il lauda pe cel care e cel mai bun in clasa, spunandu-i ca-i pune o poza pe panoul de onoare a scolii.Aici sunt multe de zis..si stiu ca sunt chestii copilaresti, dar chiar conteaza pentru mine, si care ma fac sa sufar, vazand ca munca nu imi este apreciata deloc.Deci,ce sa fac.As vrea un sfat in legatura cu ce as putea sa fac.Va multumesc ca ati citit..asta.

4 răspunsuri:
| Innsbruck a răspuns:

Degeaba esti ''cel mai bun din clasa'' daca in viata reala esti varza.Degeaba stii fizica de 10 daca nu stii sa schimbi un bec. Notele depind in mare parte de profesori.
Nu prea inteleg de ce oamenii pun atata accent pe notele de la scoala.Degeaba ai note bune daca nu te descurci in viata.
Sunt multi oameni care au nu-s tiu cate facultati si se stiu la fizica si altele, si lucreaza pe un salariu de 800 lei (cunosc asemenea persoane).
Cunosc si alti oameni care nu s-au preocupat de scoala, nici nu si-au luat bacul si acum o duc destul de bine, pentru ca stiu sa se descurce.
Nu am nimic impotriva scolii, am ceva impotriva sistemului de invatamant din Romania.Toata lumea stie ca este cel mai prost sistem.
Deci eu iti sugerez sa te axezi pe ceea ce iti place,daca iti plac limbile nu are rost sa iti pierzi timpul cu fizica, chimia sau materii pe care le detesti.

Tu poti face foarte multe, foloseste-ti capul, fii desteapta. Stii foarte bine ca inteligenta nu se masoara in notele de la scoala.
Nu mai pune la suflet vorbele unor oameni de nimic, daca nu au ceva bun de zis sa nu zica nimic.
Work hard!

| AnaRadu a răspuns:

Hei. Nu trebuie sa pui tot la suflet si sa nu iti doresti niciodata ca poza ta sa fie pe un panou deoarece stii ce se poate intampla nu ea nu? dupa vor rade toti de cum arati cu mustata in loc sa citeasca ca e panou de onoare. Si in plus, nu trebuie sa te descurajezi. Trebuie sa te mentii acolo unde esti si sa nu te lasi. Trebuie sa faci totul din placere si asa vor veni si rezultatele. Ia toata chestia asa mai usor si mai putin personal. :3

| ANONIMUS251 a răspuns:

Buna nu trebuie sa te crezi inutila sau sa te descurajezi (si eu eream al doilea din calsa si diriga o lauda tot pe fata de pe locul 1 care nu erea cinestie ce desteapta dar facea meditatii la toate materiile cu profesorii de la clasa si in fiecare an chiar daca aveam peste 9, 80 tot premiul 2 luam pentru ca diriginta o iubea numai pe ea din cauza ei ma urau toti din clasa dar eu nu ii bagam in seama si de multe ori ma si bateau din cauza ei dar acum sunt linistit sunt la liceu )

oricine as spune ca esti inutila nu te descuraja si arata-le ca nu esti arata-le ca poti sa fii cea mai buna din clasa si nu mai pune la suflet ce spun altii

| Zlatan10 a răspuns:

Ok,nu trebuie sa pui la suflet ce iti spun altii.Cat despre chiestia cu scoala nu stiiu ce sa zic,niciodata nu am crezut in"cel mai bun din clasa"...
Toti copii sunt destepti in felul lor, si sunt sigur ca tu te pricepi mai bine la diferite subiecte de cat "cel mai destept copil din clasa"
Asa ca, nu mai fii descurajata, fii increzatoare in propriile tale forte, si tine capul sus!laughing