| newaccountbye a întrebat:

Buna, TPU! Urmează sa merg la liceu și bineînțeles ca liceul se afla într-un mediu urban, iar eu sunt din mediu rural și cred că noii mei colegi ma vor judeca pentru asta. Adică îmi e teama ca vor rade sau ma vor face țărancă etc, chiar dacă provin dintr-o familie buna. Adică chiar am multe temeri, îmi puteți da niște sfaturi, va rog mult!?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca iei note foarte mari inca de la inceput de an, chiar te vor privi admirativ si vor vrea sa-ti fei prieteni.

Acum ai ocazia sa dovedesti ce poti, fiindca incepe un nou capitol din viata ta, unde nu te cunoaste nimeni si unde iti poti construii ce imagine vrei tu, daca esti fata desteapta.

Notele mari luate in clasa a IX-a sunt cele care dau tonul pe toata perioada liceului, ca profesorii te vor place si te vor nota numai cu note mari, chiar si atunci cand nu inveti foarte bine, vor fi mai indulgenti cu tine, iar ceilalti colegi, indiferent ca esti de la tara, cand vad un copil destept, il urmeaza si vor sa ii fie prieten.

| sierra1 a răspuns:

~cred că noii mei colegi... ma vor face țărancă~

ai un astfel de comportament? Dacă da, o le dăm dreptate. Dacă nu, nu se leagă nimeni de tine

| newaccountbye explică (pentru sierra1):

Sigur ca nu. Îmi doresc sa ne înțelegem foarte bine și sa legam prietenii. Am doar intenții bune și nu tolerez nici eu astfel de comportamente. Ma gândesc ca, deși nu ma voi comporta urat, nu vor vrea o prietena de la țară.

| robertpingu11 a răspuns (pentru newaccountbye):

Sa sti ca si eu sunt tot de la tara, dar m-am inteles foarte bine cu colegii, majoritatea nici nu stiiau ca vin de la sat. si chiar si asa ne-am inteles foarte bine 4 ani. Doar incearca sa te comporti frumos, si nu le spune imediat ca esti de la sat daca crezi ca nu o sa te accepte. Spune-le dupa cateva luni, iar daca te accepta inseamna ca sunt prieteni adevarati, daca nu te accepta sunt prieteni falsi

| sammie a răspuns:

Bună! Și la mine în clasă acum 2 ani a venit un băiat de la țară. Se comporta și ca un țăran iar noi râdeam de el. El încerca să se apere și să ne jignească și pe noi. Dar cu timpul s-a mai acomodat, iar acum toți suntem prieteni cu el. Cel puțin eu dintre fete dar în rest toți băieții. Tu nu îi băga în seamă și doar încearcă să fii cuminte și să încerci să-ți faci prieteni. Poate din prima nu-ți va merge dar la un moment dat vei reuși. Succes!winking