| AdrianaB1 a întrebat:

BUNA TPU, urmeaza sa merg la o tabara de odihna, si am multa matreata, iar acolo trebuie sa fii cautat in cap, mi-e frica intr-un fel nu stiu de ce.
Credeti ca va fi o problema?

4 răspunsuri:
| Juper a răspuns:

Nu si iti dau un sfat dupa ce te speli pe cap pui in ceva apa si otet de mere dupa te clatesti dar cel mai important nu te speli din nou sa se duca mirosul de otet se va duce singur eu asa am scapat

Răspuns utilizator avertizat
| Adry05 a răspuns:

Nu laughing) Paduchi sa nu ai, in rest nu conteaza.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mătreața e ceva, păduchii sunt altceva! În general, mătreața deranjează din punct de vedere estetic, fiindcă înseamnă descuamarea scalpului, pe când păduchii sunt niște insecte mici. Nu se pot confunda! Don't worry!
Înainte de a pleca, spală-te pe cap cu CLEAR, un șampon foarte eficient antimătreață (alege unul pentru femei, spun asta, pentru că există unul și pentru bărbați). Seara, trebuie să schimbi și fața de pernă.
http://www.1001cosmetice.ro/......eata-femei
Dacă-l cumperi, să-l iei cu tine în tabără.

Sau, poți opta pentru apă + oțet, o variantă care a fost menționată mai sus. Poți folosi atât oțet de mere, cât și oțet alimentar (9 grade). Același efect îl au! După ce te speli pe cap, în ultima apă de clătire, adaugi puțin oțet (aprox. 5 linguri). Și masezi scalpul bine cu vârful degetelor (nu cu unghiile!), înfășori părul într-un prosop sau îl lași să se usuce în aer liber. Și dacă procedezi așa, după o perioadă de timp, vei scăpa definitiv de mătreață.