| Andreea_Miruna_1996 a întrebat:

V-ati confruntat vreunul dintre voi cu problema din nastere de a nu avea ochii egali (sper sa intelegeti ce zic)?
Cum ati procedat? Ce v-a spus medicul? A fost nevoie sa purtati ochelari?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Asimetria organelor pereche este un fapt real si aceasta poate fi abia sesizabila sau mai acentuata. Peste 90% dintre oameni se confrunta cu aceasta "lege" a cresterii inegale si asimetrice a tesuturilor si organelor care in final genereaza asimetria "normala" a organelor perechi; membre, urechi, ochi, sani, testicule, rinichi, etc. Purtarea ochelarilor se face pentru a se corecta vederea si nu forma ochilor. Probabil ca niste ochelari cu o forma mai speciala, o culoare fumurie, pot masca anumite deformatii prea evidente. Sanatate!

| Utilizatornew25 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Buna, da este adevarat dar asimetria membrelor nu este la toata lumea, nu ne nastem toti cu ea, se poate doar in cazul malformatiilor sau a accidentelor. Asimetria include doar organele!

| Utilizatornew25 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Bună, organele pereche toate au asimetrie 100%(nu exista om simetric), adică sunt unul puțin mai jos decât celălalt dar nu toate sunt inegale! (în cazul ochilor) după ce partea dominantă a corpului se dezvolta mai tare apasă unul dintre globii oculari, și de aici ideea cum că avem un ochi mai mare și unul mai mic, (dar ca și diametru), ca și lungime sunt egali! Urechile sunt egale, deoarece nu există două persoane cu aceiași pereche de urechi, iar asimetria le face una puțin mai jos ca cealaltă, și acestea cresc toată viața. Iar în cazul sânilor da, aceștia se definitivează inegal și asimetrici, iar pectoralii la bărbați sunt egali dar asimetrici, iar restul de rinichi, testicule, ovare, plămâni, toate sunt inegale. Sper că te-am ajutat!

| DozaDeSperanta a răspuns:

Buna seara, Andreea!

Personal, am un ochi mai mic si unul mai mare!
Vad perfect cu ei!
Nu a fost nevoie sa port ochelari!

| Andreea_Miruna_1996 explică (pentru DozaDeSperanta):

Si eu vad bine cu ei, doar ca arata oarecum urat.
Cunosc o fata care avea aceiasi problema, a purtat ochelari si a avut si o operatie si acum ochii ei sunt *egali*