| ღShawtyღ a întrebat:

va rog dc ma puteti ajuta la mate sunteti cei mai buni tongue
Nu stiu o iota de mate, o urasc.in special geometria. La aritmetica ma mai pricep si eu dar la geometrie=varza! Ok deci problema suna cam asa:
In triunghiul ABC, M apartine [AB], N ap.[AC] si MN paralel pe BC.
Dc. unit. de mas. e centimetrul, si stim: AB=6, AC=4, MN=3, NC=1, aflati:BC=?, AM=?, AN=?, MB=?
Fundita raspunsului corect! Promit! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Gya_8215 a răspuns:

Usor.[BC]ii paralel cu MN si conform teoremei ii dublu deci [BC]=6
[AM]-MN mediana si mijlocul lui [AB]=1/2 AM=>AM=3
[AN]-Ac-Nc=4-1=>Ac=3
[MB]-m-mijlocul lui ab =>Mb=3

Fundita>big grin

1 răspuns:
| Gya_8215 a răspuns:

Scz. unde scrie mine = mine
probabil e de la site