| Alexandra99Eveline a întrebat:

Buna TPU…Va rog frumos sa ma ajutați. Părinții mei nu ma lasă sa vorbesc cu un băiat doar pentru ca ei considera ca îmi face rău. Mama a renunțat sa îmi mai impună sa nu ma mai văd cu el pentru ca a văzut ca nu ascult de ea și așa mai departe. Dar tata care este plecat încearcă sa ma țină în casa câte odată spunându mi ca știe ca voi ieși cu el și nu cu prietene sau colegi/colege. Sunt mica am 15 ani dar asta nu înseamnă sa îmi ia așa de mult din libertate am ajuns sa stau câte odată în casa gândindu ma ca alții de vârsta mea ies, se plimba etc. Iar eu dacă stau la mine în camera și nu vorbesc cu nimeni intru într-o stare de depresie de nimeni nu poate sa ma mai scoată. Plâng pana abia pot sa ma mai opresc, ma închid în mine și ma apasa gândul ca alții se plimba se simt bine prin parcuri mall uri și așa mai departe și eu plâng trista ca nu ies cu nimeni sa pot rade. Eu sunt genul de fata care îi place sa îi facă pe cei din jur sa rada încerc sa fiu pozitivă dar când intru în casa ma simt din ce în ce mai rău. Când o mai văd și pe mama nervoasa pe sora mea de 7 ani sau plictisita și urla ma ia mai tare stările. Nu știu ce sa mai fac mama spune ca mereu greșesc ba ca ma ascund cu multe de ea. Ba ca îmi găsește prin genți vape uri. Și nu știu ce sa mai fac sa ma mai lase odată…

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

La 15 ani te poti marita daca chiar ai gasit un baiat responsabil, care te iubeste si ecapabil si vrea sa isi asume resposabilitatea unei familii, daca nu iti pierzi vremea oricum, o relatie fara orizontul casatoriei in viitorul apripiat doar e o ocazie buna pentru dezamagiri sufletești mabore, risc de sarcini nedorite, boli sexuake. Vrei sa stea mama linistita in casa in timp ce tu vrei sa alergi duoa rani sufketesti, teroarea unei sarcini nedorite, boli sexuale, cancer la gat de la vape-uri. Ai binecuvantare Creatorului peste viata ta câtă vreme esti dedicata sa ii asculti. E plun si pe TPU de fete deprimate ca au fost parasite fara motiv, cu sarcini nedorite etc. Daca ai alege sa fii dedicata sa ii asculți in mod sigur ti-ar da mai multa libertateDaca ajungi sa fii părăsită, cu o sarcina nedorita, cuboli etc numai parintii mai raman laga tine.

| Violleta2022 a răspuns:

La 15 anisori esti mult prea mica sa ai iubiti de aceea parintii tai nu te lasa, fiindca tu nu esti inca capabila sa discerni binele de rau si nici sa intelegi ca nu este normal acest lucru la anisorii astia.
Plansul este din ciuda si frustare fiindca nu vrei sa-ti asculti parintii si sa fi un copil cuminte.
Nu inteleg cum ti s-a permis sa cumperi vape si sa fumezi la varsta asta, cand este ilegal?

Si te mai plangi ca nu vor parintii sa te lase cand tu constant dovedesti ca poti face lucuri ilegale sau interzise, fara sa-ti pese de consecinte?

| Madaxo97 a răspuns:

Părinții tăi fac ce consideră ei mai bine pentru tine, in ziua de azi sunt multe pericole mai ales pentru fetele de vârsta ta. Poate și tu i-ai mințit pe părinți și le-ai dat motive să nu aibă încredere în tine. Aproapo, dacă nu te lași de vape, nu cred că mai apuci 25-30 ani, renunța la mizeria aia, mai bine fumează țigări normale, sunt mai sănătoase. Sunt atatea cazuri de tineri de 20 ani care au făcut cancer si alte boli grave de la vape, și fac prevenție pe tema asta chiar și pe tiktok, caută singură dacă nu ma crezi.

| MistarGoGu a răspuns:

Cum Tatăl tău este plecat dar te tine în casa? A angajat gardian ca nu înțeleg?
Da unii parinti sunt ultra protectivi pentru ca vad la TV atâtea cazuri cu minore prostite și apoi traficate de " prieteni "!
Măcar l-au cunoscut? Au vorbit cu el? Sau este asa o părere făcută fără sens?
Ce diferența de vârstă este între voi?

| MistarGoGu a răspuns:

Da! După cazul de la Caracal cu cele 2 fete Alexandra și Luiza *( Omorâte? ) de Dincă mulți parinti au devenit foarte exigenți și protectivi cu fetele lor!
Și nu ii condamn!
La unii protecția asta s-a transformat în nebunie!
Dar în 80 % din cazuri racolarea sau chiar răpirea sunt făcute de apropiați ai familiei, rude sau prieteni!
Important este ca părinții tăi sa-l vadă pe acest băiat, sa-i cunoască familia eventual ca să vadă dacă este serios!