| byencutzaoo1 a întrebat:

va rog mult sa ma ajutati.Deci, mi-a dat versoara mea un link pe facebook si am intrat, era un virus, ala cu filme xxx. Si mereu imi apare ca si cum l-as distribui eu si plus de asta imi mai eticheteaza si prietenii mei de pe facebook, va rog spuneti-mi ce sa fac sa scap de el, cine stie ce cred altii cand vede.va rog mult, dau Funda_VOT celui care ma ajuta

3 răspunsuri:
| Sihastrul a răspuns:

Componenta virusului de Facebook
Creeaza fisierul executabil nvsvc32.exe in folderul de windows pe care apoi il ruleaza si este vizibil in Task Manager:
%windir%\nvsvc32.exe
nvsvc32.exe – este si un fisier legitim – NVIDIA Display Driver Service dar numai daca acesta se afla in folderul system32

Virusul creeaza urmatoarele chei de registri:
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Terminal Server\Install\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
"NVIDIA driver monitor"="c:\\windows\\nvsvc32.exe"
HKM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
"NVIDIA driver monitor"="c:\windows\nvsvc32.exe"
HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
"NVIDIA driver monitor"="c:\windows\nvsvc32.exe"
• inchideti procesul nvsvc32.exe din task manager
• stergeti fisierul ascuns din folderul Windows (de obicei C:\Windows\nvsvc32.exe)

| byencutzaoo1 explică (pentru Sihastrul):

Si ce trebuie sa fac.te rog ajuta-ma!

| Sihastrul a răspuns (pentru byencutzaoo1):

Clic dreapta pe bara de activitati/procese/inchide procesul nvsvc32.exe din task manager/sterge fisierul ascuns din folderul Windows (de obicei C:\Windows\nvsvc32.exe)