| MirunaSunrise a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu marea mea problema...imi cer scuze, e penibil, stiu, dar nu am mai facut mate de foarte mult timp si nu stiu sa-mi calculez media
"Media aritmetică calculată pe baza următorului algoritm: nota probei scrise la Limba şi Literatura Română de la bacalaureat reprezintă două treimi din media de admitere; media celorlalte probe scrise de la bacalaureat reprezintă o treime din media de admitere."
La romana am luat 8.30 iar media celorlalte probe scrise este 9.20. Daca ma puteti ajuta, va multumesc nespus!

2 răspunsuri:
| Asim99 a răspuns:

Media de la romana inmultita cu doi, adunata cu media la celelalte probe, iar in final totul impartit la trei.

In cazul tau:
(8.30 x 2 + 9.20) : 3 = 8.6

In cazul in care nu am calculat corect mai verifica tu.