| ATD4guitar a întrebat:

Buna TPU.Va rog sa ma ajutati cu o problema.Am 14 ani si trebuie sa invat pentru examen(mai am o saptamana). Vreau sa invat dar de fiecare data is distras de alte chestii cum ar fi calculatorul, televizorul etc.(da stiu nu am vointa)Spuneti-mi va rog o metoda pentru care sa ma concentrez la invatat.(da ati ghicit dau funda)

Răspuns Câştigător
| anonima97 a răspuns:

Buna colegu, si eu trebuie sa dau examen, si eu sunt distrasa in anumite momente dar i.mi organizez timpul asa:1h.invat la romana cate ceva, 30min timp liber, 1h invat la mate, 30min pauza, si tot asa, la mine functioneaza.succes la ex.

11 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Pai gandeste-te ca daca vei lua o nota proasta la examen vei ajunge la liceu prin cine stie ce sat amarat sau intr-un liceu plin de rromi, golani, batausi etc. Ia sa vezi cum iti vine vointa laughing

A propos, eu stiam ca trebuia sa inveti tot anul asta, tu de abia acum te-ai apucat de invatat? Daca da, nu o sa faci mare lucru.

Bafta

| Xulescu3382 a răspuns:

Pai du-te in alta camera (una unde nu ai pc-ul) si fa cate un test la mate si unul la romana (si eu am examenul tot acum si asa fac). Un sfat: Nu te apuca sa inveti din greu in ziua dinaintea examenului pentru ca la examen te vei pierde datorita stresului! Cu o zi inainte incearca sa stai relaxat!

| Danyel_1914 a răspuns:

Am si eu 14 ani si trebuie sa invat pentru examen dar ascult o melodie si imi vine cheful sa cant si cant definitiilea(sa aiba ritm)tot ce am de invatat sau joci jocuri cu pedespse(pedespsele sa fie intrebari din materia pe care o inveti), etc.

| TitiDrLove a răspuns:

Citeste aici. poate te ajuta.
Sunt niste metode de invatare rapida. :
http://www.stud.usv.ro/~cmindii/Invatare.html

| TRONGUY222 a răspuns:

Pune-o pe maica-ta sa ti le ia
si de joi invt ca si eu fac la fel

| SponGebOb_4517 a răspuns:

Frate, Metoda mea de invatat in fiecare zi de teza/examen.winking asculta... Dupa scoala stai maxim 3 ore in pat si dormi.sau daca ai vacanta si scrii in prima zi de scoala dormi pana tarziu. happy. apoi du-te in o camera unde este liniste. happywinkingascultama chiar mergewinking Si incepe de fiecare daca cu ce este mai usor ca sa ai chef de invatat pentru exercitzile mai grele. happy sper ca merge. Mult succes

Alex

| cryss_7938 a răspuns:

Inchipueti ca nu-i nimic interesant l tv sau ca nu-i nimeni p mess daca vrei sa inveti vei invata daca nu poti sa ai distrageri d exemplu calculatoru prieteni etc

| Flaviu_7397 a răspuns:

Cea mai buna solutie de a invata e la biblioteca. M-am confruntat cu acelasi probleme si la biblioteca e foarte bine. Retii usor si nu esti distras de nimic

| AndreeaSiAndra a răspuns:

Scoateti-le din priza, si gandesete ca dupa examen daca iei nota mare o sa stai pe calc si sa te uiti la tv o gramada da daca nul treci nu vei mai intra si nu te vei mai uita mult timp dupaia.multa bafta

| simpatika123 a răspuns:

Eu as zice sa stai intr-o camera care nu are lucruri care sa te deranjeze, sa iti iei cartile si vreo 3 ore pe zi sa stai cu cartea in fata si sa inveti.(bineinteles, cu pauze)

| mistikk a răspuns:

Eu nu invat nimic consider ca am invatat suficient in acesti 4 ani iar acum decat ma relaxez inaintea examenuluiwinkingbafta la examen si sa imi zici cu ce nota l`ai luatwinking