| LumyBlumy a întrebat:

Bună,TPU! Vin si eu cu o intrebare.Sunt in clasa a 10 a pe profil pedagogic si am inceput sa ma gândesc serios la ce facultate as putea aplica.Am ramas cu doua variante:o facultate in Bucuresti sau o universitate in Anglia.Sincera sa fiu,ideea de a-mi construi un viitor in Anglia imi surâde, insa bugetul meu este cam limitat. Tinand cont ca mai am 2 ani sa ma gândesc, vreau sa aflu detalii despre burse si cum se pot obtine acestea pentru studiul intr o universitate din Anglia.De altfel si cateva detalii tot despre cati bani ar trebui sa am.cum este traiul acolo, etc.

Multumesc anticipat! =)

Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

In opinia mea, este corect ce zice alessia dar poti aplica in Romania la o facultate din Bucuresti si totodata si in Anglia ( fugi de Londra ca e haos mare ) si poti aplica la o universitate si in Anglia iar ulterior la un credit si sa vezi daca il aproba sau nu.

Merita incercat daca doresti sa iti faci un viitor in UK. Nu te descuraja, intereseaza-te din timp de universitati, admitere, acte,

Ei au de prin octombrie sau ianuarie cu un an inainte metodologia si toate afisate, important este sa iti dai din timp testul IELTS in Ro. ca este recunoscut international, te va ajuta in toate de la admitere, job ulterior si asa iti perfectionezi limba.

E avantajul ca ai 2 ani la dispozitie, timp in care sa te pregatesti ( ai carti pe net si teste ) si sa reusesti cu succes.

Inscrie-te si pe Facebook pe grupuri de studenti din Uk, sau alte grupuri cu romani din Uk si asa afli informatii mai exacte happy

| LumyBlumy explică (pentru Teo29):

O intrebare... Daca dau cambridge-ul nu ma va ajuta mai mult? Intreb in nestiinta de cauza rolling on the floor))
Mersi!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Peste 2 ani Anglia nu va mai fi un stat membru UE! ---asa ca, ia-ti gandul de la facilitatile oferite studentilor din statele membre UE. Studiile tale vor costa o "caruta "de bani!