| anonim_4396 a întrebat:

Voi sunteti de acord cand profesorii fac comparatii intre elevi? Ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Notele oricum o fac, comparația chiar ea indirectă e imposibil să nu apară. Însă nu sunt de acord cu comparația generalistă și pripită.

| RainmakerX a răspuns:

Depinde de context.
De cele mai multe ori mi se pare normal si CORECT sa se faca diferente intre elevi intrucat unii dintre ei nu fac toate temele, unii sunt nesimtiti sau raspund cu nesimtire, altii te trateaza de parca esti sclavul lor, in timp ce anumiti copii chiar isi dau interesul si sunt atenti la lucrurile pe care le predai.

Daca este vorba de un profesor nou atunci am o parere REA despre el intrucat scoala a inceput de putin timp si nu ai cum sa-ti formezi atat de repede o parere despre cineva. Nu ai cum sa condamni o persoana numai pentru cateva abateri. Asa exista persoane care imi fac o impresie proasta din primele minute dar asta nu inseamna ca nu se poate schimba oricand.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

E o prostie,ce rost are sa spui că ăla de lângă tine e mai deștept și că el de ce poate și tu nu,mi se pare o tâmpenie, nu pe toată lumea interesează ce interesează pe altul și critica asta"constructiva"cum zic ei, mi se pare fără rost, nu face decât să stârnească ura intre colegi și trebuie să fi dobitoc sa aprobi așa ceva, și așa bullyngul e o problema grava care nu va fi rezolvată.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Asta e, ce poti sa le faci.

| ElenaaaAdina a răspuns:

Bună, sunt clasa a 7-a și da, și la mine se procedează la fel, urăsc lucrul acesta, dar. Cam asa se întâmplă în România, îți dai seama ca doar oamenii puțin loviți de popularitate ar fi de acord cu asta. Prin urmare, nu cred ca este okay sa se facă diferențe între elevi