| Madalyn504 a întrebat:

Bună TPU, vreau să mă ajutați cu câteva sfaturi; -am 16 ani,sunt un băiat introvertit (rușinos*), nu am un grup numeros de prieteni; as vrea să știu cum îmi fac un cel mai bun prieten, ajutați-mă va rog;

2 răspunsuri:
| Ela05 a răspuns:

Bună.
În primul rând, eu am o întrebare: de ce ai nevoie de un cel mai bun prieten?
Ca să fii ca toți ceilalți?
De ce?
Nu mai bine să fii tu însuți și cine vrea sa îți fie prieten să fie, cine nu, nu.
Eu zic pur și simplu să fii tu însuți indiferent de situație, niciodată nu te schimba să fii pe placul altcuiva.
Trăim într-o lume invidioasă, ipocrită, egoistă, falsă și un lung etcetera...
Deci, în concluzie, eu zic să nu forțezi lucrurile și să le lași să vină de la sine.
Cu timpul poate îți vei găsi și un bun prieten cine știe...
Eu una am 29 de ani și nu am o cea mai bună prietenă nici un cel mai bun prieten... Nici măcar prieteni sau prietene nu pot spune că am... Am doar cunoscuți și cunoscute. Încă nimeni nu mi-a demostrar să îmi fie prieten.
Ai grijă și nu avea încredere în nimeni, în ziua de azi nici in umbra ta nu poți avea încredere, până și ea te abandonează in întuneric.
Eu zic să nu mai cauți un "cel mai bun prieten", sunt necesari ani de zile să cunoști bine o persoană, inclus stai cu ea/el în casă și niciodată nu ajungi să il/o cunoști suficient, cu atât mai puțin să îți faci un prieten și la doua zile să spui că sunteți cei mai buni prieteni.
Nu știu, tu faci ce vrei, eu ți-am dat un simplu sfat. Acum treaba ta, dacă vrei să ții cont sau nu de acest sfat.
Ai grijă de tine.

| FratelePetarda a răspuns:

Iesi la bere cu baietii si o sa vezi ca te dai pe brazda