| heiii a întrebat:

Vreau sa va prezint o situatie care mi a fost prezentata si mie: o fata urata se indragosteste la prima vedere de un baiat frumos, a doua vedere se intampla dupa cateva luni,iar el nu isi aduce aminte ca a intalnit o, ca a facut cunostiinta cu ea.ei devin cei mai buni prieteni.In tot timpul prieteniei lor,el are o iubita care este foarte frumoasa, dar rautacioasa.La un moment dat,intr o seara,cea urata ii marturiseste ca il place chiar daca are iubita, iar el viseaza prima vedere a lor in acea noapte.Trece o perioada si lui incepe sa i displaca comportamentul iubitei lui si in acelasi timp viseaza in somn cu cea urata.El se desparte de fata frumoasa si incearca sa ii spuna fetei urate ce simte.Ii este foarte frica si nu stie de ce se teme, iar acest lucru nu i se intamplase cu cealalta.Pana la urma,el incearca sa ii zica de mai multe ori si pana la urma reuseste, iar ei devin iubiti. sper ca ati inteles povestioara chiar daca nu a fost prea clara.Intrebarile mele sunt:ce l a facut pe el sa ii placa de cea urata? De ce baiatul a putut sa se indragosteasca de cea urata,avand in vedere ca avusese o iubita mult mai frumoasa decat ea? De ce baiatului i a fost atat de greu sa ii marturiseasca sentimentele celei urate daca stia ca ea il place in continuare si ca in toata aceasta perioada ea i a demonstrat asta? In general,de ce unii oameni se indragostesc dupa mult timp de cei mai buni prieteni, ce ii face sa isi schimbe sentimentele?

2 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

In primul rand, nu conteaza doar exteriorul. Daca o persoana, in cazul asta voi spune un baiat cauta o aventura de o noapte, desigur ca nu ii va pasa de comportamentul fetei atata timp cat il satisface. Nu o duce in pat sa ii spuna povesti si bancuri.
Atunci cand cauta o relatie serioasa, baiatul se uita la toate aspectele partenerei. Si comportamentul conteaza foarte mult. Cu toata frumusetea sin lume, nu poti sta langa o persoana nesimtita, proasta, rea, pisaloaga, etc.
Despre schimbatul sentimentelor: in decursul timpului oamenii se schimba. Ideile, hobbyurile, asteptarile se schimba.
Sa spunem ca un baiat are o prietena buna inca din copilarie. Se joaca impreuna, fac "mancare" din noroi si frunze, merg la furat cirese. Cresc impreuna, si apoi ajung la 15-16 ani, si deja baiatul devine preocupat de relatii, indragosteli. Si vede ca are langa el o fata cu care se potriveste perfect. Se cunosc de mult timp, au aceleasi gusturi, au amintiri impreuna, stie ce ii place si ce nu ii place. Cam asa cred ca se intampla sa se indragosteasca.
Si intotdeauna este greu sa iti deschizi sufletul in fata unei persoane, indiferent de aspectul fizic sau de ce spune persoana ca simte pentru tine.

O zi buna!

| LonelyLoner92 a răspuns:

Nu conteaza frumusetea exterioara, ci cea interioara.