| anonim_4396 a întrebat:

Vroiam sa va spun sa ma ajutati pentru ca, la scoala eu mereu sunt hartuit si batut. Odata un copil mi-a dat un pumn in spate asa tare incat m-a durut 2 zile.
Si copii ma tin sa ma bata cand cei de a 6-a vor sa ma bata.
Ei mereu nu ma lasa, doar bff mei mai ma apara dar doamne, in rest toti rad de mine.
Si sa stiti, ca eu am spus la diriginta de asta dar nu face pur si simplu nimic!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci nu mai provoca conflicte!
Daca ti se ia ceva ce-ti apartine, nu intra in conflict cu persoana respectiva, lasa-i lucrul respectiv si mergi direct la diriginta si spune-i! In felul asta, vei vedea ca ceilalti te vor lasa in pace, pentru ca nu mai le faci jocul.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu ai parinti?
daca da, spune-le sa ia atitudine si sa mearga direct la directorul scolii ori la inspectoratul din orasul respectiv, daca nici directorul nu ia atitudine, pentru ca ce se intampla in incinta scolii, sunt diriginta si directorul scoli implicati.

| Trandafyrol a răspuns (pentru Violleta2022):

Este o situatie complicata.
Am parinti, cand s-a mai intamplat un conflict mama a venit la director etc.
Si, a zis directorul ca daca eu provoc sa nu vin la el.
Si prima data colegul imi lua bidonul si sa mi-l dea si nu mi l-a dat si nu ma lasa si dupa cand ma lovea i-am zis ca i enervant si prost. Si nu stiu daca asta e provocare sau nu.

| Trandafyrol a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, am.
Au mai fost conflicte si mama a venit.
Dar, a zis directorul ca daca eu am provocat atunci sa nu vin la el.
Pff.

| Trandafyrol a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna, scuze pentru raspuns tarziu. Dar multumesc pentru sfat! Ti-am dat funda.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Trandafyrol):

Atunci nu mai provoca conflicte!
Daca ti se ia ceva ce-ti apartine, nu intra in conflict cu persoana respectiva, lasa-i lucrul respectiv si mergi direct la diriginta si spune-i! In felul asta, vei vedea ca ceilalti te vor lasa in pace, pentru ca nu mai le faci jocul.

| danay72 a răspuns:

Vorbește cu părinții tai si ei vor lua măsuri. Nu te îngrijora, se va rezolva. Dar sa nu răspunzi cu aceeași monedă. Învinge răul prin bine.

| Trandafyrol a răspuns (pentru danay72):

Multumesc pentru sfat, m-a ajutat!