| CalvinKleinX a întrebat:

Buna,
Tractiunile si flotarile ajuta musculatura sa creasca sau sa se defineasca?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Evident ca NU, te ajuta la rezistenta.

Cand vrei sa pui ceva pe tine, faci asa :

1. cand faci piept, faci DOAR PIEPT ( adica in cazul tau doar flotari ), mai multe tipuri de flotari, nu doar clasice, eventual pui si greutate ( poti peste 8 -10 repetari, maresti greutatea )

2. a doua zi faci spate, la fel, cel uptin 4 tipuri diferite de tractiuni si alte exercitii pentru spate daca ai cum ( gen ramat, indreptari, etc. )

3. a 3-a zi faci umeri si brate, aici ti-ar trebui niste gantere

4. a 4-a zi faci picioare

5. Apoi 3 zile pauza si reiei saptamana viitoare.

CEL MAI EFICIENT program sa pui ceva e 1 grupa / saptamana, dar lucrata intens, cu greutati mari. Muschii cresc in zilele de pauza dupa un antrenament intens, NU cand ii lucrezi ( daca faci zilnic aceleasi grupe, mai bine te apuci de sah )

www.getfit.ro
www.culturism.ro

Pune mana si documenteaza-te

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Definirea se face din alimentatie, NU din exercitii

Daca vrei sa creasca, sa nu faci peste 10 repetari. Poti peste, adaugi greutate ( cum ar fi faci tractiuni cu discuri legate de tine sau cu un rucsac in care pui greutati )

| CalvinKleinX explică (pentru Cosmin86):

Momentan fac 10 flotari urmate de 6 tractiuni, 7 serii de fiecare, un antrenament dimineata si unul seara... ajuta cu ceva, se pune ceva pe mine?

| CalvinKleinX explică (pentru Cosmin86):

Multumesc mult, o sa incep cu o grupa pe saptamana.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CalvinKleinX):

Cu placere

ti-am dat 2 site-uri. Au articole despre alimentatie, antrenament, etc.

O sa vezi ca nimic nu e simplu. O sa vezi ca inveti sa te antrenezi si sa te alimentezi dupa 1-2 ani, in care citesti zeci/sute de articole.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CalvinKleinX):

Evident ca NU, te ajuta la rezistenta.

Cand vrei sa pui ceva pe tine, faci asa :

1. cand faci piept, faci DOAR PIEPT ( adica in cazul tau doar flotari ), mai multe tipuri de flotari, nu doar clasice, eventual pui si greutate ( poti peste 8 -10 repetari, maresti greutatea )

2. a doua zi faci spate, la fel, cel uptin 4 tipuri diferite de tractiuni si alte exercitii pentru spate daca ai cum ( gen ramat, indreptari, etc. )

3. a 3-a zi faci umeri si brate, aici ti-ar trebui niste gantere

4. a 4-a zi faci picioare

5. Apoi 3 zile pauza si reiei saptamana viitoare.

CEL MAI EFICIENT program sa pui ceva e 1 grupa / saptamana, dar lucrata intens, cu greutati mari. Muschii cresc in zilele de pauza dupa un antrenament intens, NU cand ii lucrezi ( daca faci zilnic aceleasi grupe, mai bine te apuci de sah )

www.getfit.ro
www.culturism.ro

Pune mana si documenteaza-te

| bunicisibuni a răspuns:

Să crească.

| Cosmin86 a răspuns (pentru bunicisibuni):

Serios? esti un copil mic, nu?