| AndreeeDeea a întrebat:

Bună tuturor! Anul trecut mi-a plăcut de un băiat numai ca el era foarte popular și toate fețele erau topite după el. Eu nu eram așa de populară și nu mă puteam apropia de el, tot încercăm sa-i atrag atenția la scl, mă loveam de el pe scarie, etc. Așa ca am decis să devin și eu populară. Nu mi-a reușit. Anul acesta el a trecut la liceu deci nu-l mai vedem mai deloc. Am uitat să precizez ca nu vorbeam și nu ne cunoșteam.
Din sem 2 m-am mutat cu o față populară în bancă și ușor ușor am devenit și eu ca ea. Dar mi-a adus numai lucruri rele : m-am apucat de fumat, începusem să copoiez, nu mai invatm deloc, devenisem și fitoasa, mergem prin cafenele și baruri cu băiați care terminau liceul, etc.
Știu! Stupid! Și nu îmi placea ca dintr-o față cu 10 pe linie am ajuns să iau 7 la mate.
Din vară am văzut ca e greșit ce fac. Azi am făcut 3 sapt de când nu mai fumez, nu am mai ieșit, etc.
Dar nu știu cât o să pot să stau așa? Și să mai fiu prietenă cu față aia care își cam bate joc de mine? Ce să fac? Va rog să nu mă criticați, știu ca am greșit...și tocmai când începusem să mă apropii de el... sad

Răspuns Câştigător
| rainbowvale a răspuns:

Dupa parerea mea. faptul ca ai constientizat ca ai ales un drum gresit este un lucru mare, insa, acum eu te-as sfatui sa incerci sa te indepartezi de prietenele care te-au influentat negativ si sa incerci sa revii pe drumul bun.
La inceput va fi greu, dar trebuie sa te gandesti ca de 'baieti' si 'barfe' vei tot avea timp..acum trebuie sa inveti si sa incerci sa fii cat mai buna la scoala pentru a ajunge la o facultate buna si in final sa-ti gasesti o meserie.
Poate, acum nu-ti dai seama, dar daca nu te ocupi de scoala baietii te vor considera o "usuratica"...si vor ajunge sa-si bata joc de tine.Si, in legatura cu baiatul de care iti place..ai zis ca ai inceput sa te apropii de el, nu-ti fa griji, daca te place..ve-ti vorbi in continuare.Si daca consideri ca nu e o influenta negativa si va intelegeti bine ve-ti ajunge sa va intemeiati o relatie.
Am incercat sa-ti zic punctul meu de vedere, sper sa intelegi ce vreau sa-ti zic si sa nu-l iei ca un repros..toata lumea greseste, dar odata ce constientizezi ca ai gresit este un 'lucru' mare..insa trebuie sa faci ceva pentru "a nu starui in greseala" (am inceput sa o iau si pe plan religios laughing, scuze, m dar e adevarat)

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Rainbowvale are perfecta dreptate.
Numai prin simplul fapt ca ai realizat ca mergi pe un drum gresit in viata este un pas mare in corectarea acestui comportament.
La inceput o sa faca "misto" de tine, o sa te barfeasca acei prieteni intrucat nu o sa mai fi ca ei insa te poti redresa daca o sa renunti la ei si daca o sa incerci sa inveti ca sa recuperezi lacunele acumulate de-a lungul timpului. Eu unul consider ca daca te tii de treaba si daca nu bagi in seama rautatile care o sa ti se spuna atunci ai mari sanse (aproape maxime) sa ajungi inapoi pe drumul cel bun.
Felicitari pentru ca ai realizat nevoia de schimbare inainte sa fie prea tarziu!

-Blytz-

| AndreeeDeea explică:

Rainbowvale, mulțumesc mult pentru sfaturi. Mai ajutat mult.

| AndreeeDeea explică:

Blytz, merci mult pentru sfaturi și încurajări.