| Adella92 a întrebat:

As avea nevoie de parerea/sfatul vostru.
Povestea mea ar fi in felul urmator: de aproape 5 ani am relatie prin coresponda [ adica messenger si telefonic]mentionez ca in realitate ne desparte 480 km... initial, la inceput am fost doar prieteni. vorbind mai mult am inceput sa fim atrasi unul de celalalt [daca se poate spune asa]. Intr-un anumit timp am avut si asa numita "relatie virtuala". Am fost mereu sinceri cu noi..adica totul a decurs foarte ok, doar ca nu exista contactul fizic. Stiam mereu unul de celalalt si daca de exemplu s-a intamplat sa cunoastem in propriul oras pe cineva, ne-am spus si am ramas prieteni. Acest lucru s-a intamplat de vreo 3 ori in acesti 5 ani. Am dorit inca de la inceput sa ne cunoastem cu adevarat, am avut 2 ocazii care din pacate [cei drept in mare parte in vina mea] le-am ratat. Vrem si incercam in aceasta vara sa ne intalnim la Brasov. Ideea ar fi ca la momentul actual eu am o relatie in orasul meu, care ce-i drept este pe sfarsite. Cu el am vorbit mereu.iar de vreo 2 zile am inceput sa depanam amintiri. simt ca acele sentimente [daca asta sunt] inca sunt prezente. nu stiu cum.dar oarecum ne cunoastem reactiile, ceea ce urmeaza [uneori] sa spunem. Faptul ca am vorbit si vorbesc cu el m-a ajutat din totdeauna..nush cum reuseste asta.dar vocea sa ma face sa fiu calma, m-a ajutat de multe ori sa depasesc momente grele. Noi credem si spunem ca avem sentimente unul pentru celalalt si ne dorim sa transformam totul in realitate pentru ca credem si simtim ca ne leaga ceva. nu stiu daca e bine sau rau... dar vreau sa "aplec urechea" si la parerea voastra pentru sunt convinsa ca exista persoane cu experienta sau care au trecut prin ceva asemanator. As vrea sa -mi spuneti ce credeti..Credeti ca exista o astfel de iubire? Credeti ca totul poate deveni real si serios? Sau poate este doar un joc?! Multumesc tuturor celor ce au placerea sa citeasca acesta poveste si imi spun o parere! :*

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

E o frumoasa prietenie si e bine sa ramana asa.Intotdeauna e recomfortant sa simti intelegerea cuiva, oricat ar fi de departe, dar nu e bine sa va promiteti mai mult de atat.

| Adella92 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Cred ca ai dreptate. desi prima data cand am citit raspunsul dat de tine, nu i-am dat mare importanta si crezare. Dar tot gandindu-ma la asta, incep sa cred ca sfatul tau este foarte bun. in principiu relatia de pe care o aveam a luat sfarsit [ nu vreau sa intru in detalii pentru ca a fost cea mai naspa despartire]. iar cu baiatul de care vorbeam aici, vorbim cam din 2 in 2 zile pe mess, dar nu este ce era. numai stam cu orele sa povestim..simt ca totul s-a racit. si pana la urma poate este doar o prietenie frumoasa. multumesc mult pentru sfat!

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Adella92):

Multumesc pentru ca mi-ai inteles punctul de vedere.Sti,prima reactie in fata cuiva este in functie de aspectul lui fizic. Apoi vine graba de a-l cuceri si dupa o vreme ne dam seama ca-i lipseste ceva. Uneori pana remarcam aceste lipsuri, suntem atat de implicati, incat cel putin unul sufera enorm.De aceea o relatie trebuie sa inceapa mai incet, sa patrundem si in calitatile interioare ale celuilalt.Frumusetea interioara e mult mai importanta.E adevarat ca e o varsta dificila, iar multi devin parinti nepregatiti si nu-si pot indruma copiii, iar copiii, la randul lor, isi creeaza modele gresite.Esti o fata isteata si perceptibila. Sfaturile date tie nu par a fi timp pierdut, de aceea iti spun ca e bine sa,, cercetezi,, si partea interioara a celui care-ti place.Si nu te lasa distrasa de la pregatirea pentru viitorul tau.Nu accepta scene de violenta verbala din partea lui, gelozie, si nu-l lasa sa-ti limiteze libertatea de miscare, sa te indeparteze de prieteni sau de lucrurile pe care-ti place sa le faci.E fotografia ta?

| Adella92 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Da este fotografia mea.
multumesc pentru sfat. asa este ai dreptate in tot ce spui. si nu stiu de ce mereu se intampla asa..adica intai cunoastem pe cineva care ne place, incepem sa ne implicam sa punem sentimente si dupa descoperim ca nu este asa cum credeam [ la caracter ma refer] ca are tot felul de defecte pe care din diferite motive nu putem sa le acceptam. sincer nu ma grabesc in viata, desi multe persoane la varsta mea au propria familie, eu prefer sa fac totul cu cap. nu vreau peste ani sa am regrete..mai bine mai tarziu decat sa am o viata ce nu mi-o doresc.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru Adella92):

Nu m-am inselat in privinta ta.sa ai o viata frumoasa, asa cum esti si tu.

| Adella92 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Multumesc. asemeni iti doresc si eu! si multumesc inca o data pentru sfat. m-a ajutat sa judec la rece situatie.