| RoXxy a întrebat:

As vrea sa va pun o intrebare, poate un pic mai...ciudata.Ce sens are viata pentru voi? Sa reformulez:ce sens are viata daca esti privat de bucurii, si ai parte de clipe de cosmar mai mereu si nimeni nu te intelege si nu iti este aproape? Eu una nu simt ca imi traiesc viata, ci simt ca o duc in carca(o car in spate). nu stiu, spuneti-mi voi daca viata are sens traita sau... netraita asa? Sa nu ma credeti o nebuna caci nu am de gand sa ma sinucidlaughing

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| RoXxy explică:

Eu vad viata frumoasa daca nu ar fi atatea greutati si rele care sa apase asupra mea.De mica am avut multe probleme in familie si am si acum(chiar mai grave)Clipele frumoase fiind prea... minore ca sa zic asa, si scurte ca sa ma faca cu adevarat fericita.deci nu simt ca traiesc.Partile bune pentru mine sunt ca pot sa vad natura(dar nu prea mult)ca am talentul de a scrie si a desena si astea ma scot uneori din starile aiurea dar de cele mai multe ori tot ce fac reflecta starea mea de spirit.Animale am destule caini, pisici, canari si toata ziua am grija de ele.Totusi cineva ma face fericita dar is obligata sa il parasesc fara motiv dar nu voi face asta nici in ruptul capului caci el ma face sa vreau sa traiesc.Suna a lil'bit crazy? nu? Astept cat mai multe sfaturi.Ce as mai putea face ca sa ma simt un pic mai bine, sa imi revin din starea asta? Multumesc mult celor care au avut rabdarea sa citeasca atat de mult si au dat un raspuns si imi cer scuze pentru zecile de randuri!

| thealchemist a răspuns:

Cred ca vezi numai lucrurile negative, trebuie sa ai ceva bucurii, toata lumea are si nu poti fi tu exceptia.

| BlackPrincessCat a răspuns:

Pai din toate clipele de cosmar si fara bucurii, incerc sa ma distrez singura, relaxeaza-te, fa ceva care te face sa uiti de tot.De exempu eu cand dorm, uit de toate laughing. Iti trebuie cu hobby su un animalut care te face sa te simti mai bine. happy Pentru mine are sens viata!

| FlorinABC a răspuns:

Pur si simplu trebuie sa iti fixezi un tel in viata. Chiar daca o sa faci multe sacrificii pentru telul tau, nu trebuie sa regreti. Si crede-ma ca viata ti se va "lumina" odata ce te aproprii pas cu pas de telul tau. Eu asa am facut: Eu de la varsta de 8 ani ma pasionat comunismul. Asa ca mi-am propus sa readuc Romania intr-un comunism "prelucrat" (detalii pe blogul meu: http://blogulunuicomunist.blogspot.com/) condus de mine. Mai pe scurt sa devin dictatorul acestei tari (dictator are 2 explicatii in DEX, asa ca nu va grabiti cu comentariile). Acest tel m-a ajutat foarte mult la scoala, dar si in viata mea. Cu cat vad ca organizatii comuniste ma contacteaza si ca multe persoane din preajma din preajma mea (si nu numai) ma sprijina simt o satisfactie, o fericire. Asta pentru ca realizez ca nu am muncit in zada, ca nu am facut unele sacrificii degeaba si acest spirit ma sustine in continuare in demersurile pe care le fac. Pe scurt: propune-ti un tel in viata si urmeaza-ti. Nu stii ce tel? I-ati dorinta cea mai mare pe care o ai si incearca sa o pui in aplicare si sa lupti pentru ea. Sper ca ti-am fost de folos.

Răspuns utilizator avertizat
| eliza_4776 a răspuns:

EU zic sa te gandesti mai bine.si la lucrurile frumoase in viata! Cu totii avem zile bune si zile mai putin bune, viata este frumoasa daca stii sa o traiesti si sa o privesti cum trebuiebig grincum crezi u ca ar fi viata fara pic de cearta si fara rautati? ar fi plictisitoarelaughing) deci.mai gandeste`te:d

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Raspunusl la intreabrea "Ce sens are viata pentru voi?" e unul nici simplu nici complicat, pentru mine sensul ei e cel de a ma trece prin zile bune si rele si a ma cali pentru viata (cand devin adult). Iar probelma ta e cred eu ceva trecator, deoarece asemenea probleme apar mereu si cum apar si trec, doar viata nu e doar lapte si miere ce farmec ar mai avea.
Sper sa fi spus ceva bine:d.