| veraa1234 a întrebat:

Buna tuturor.din nou! Voiam sa va intreb daca stie cineva cum e la Facultatea de Jurnalism. As vrea sa urmez facultatea asta apoi ma gandeam la o cariera in televiziune, mai precis reporterita. Care sunt avantajele si dezavantajele de a fi student la Jurnalism. Si ultima intrebare: Ce e mai bine: Jurnalism sau Drept? Sunt nehotorata in rpivinta asta, dar jurnalismul are un procent mai mare.
Tin sa mentionez ca am 16 ani si sunt in clasa a 9 -a. Stiu ca mai e mult pana atunci dar as vrea sa stiu exact ca sa ma pot orienta spre altceva daca e vreun obstacol de care nu voi putea trece(cat non-sens in fraza asta happy happy happy happy happy happy

Răspuns Câştigător
| diapopa a răspuns:

Heei, din nou laughing
mdaa e cam mult pana atunci si nu ar trebui sa te stresezi pentru ca sigur te vei schimba foarte mult pana in a 12a. poate atunci o sa ajungi o sa urasti chetiile care acum iti plac, sau unele lucruri care acum ti se par foarte impornate sa nu le mai consideri atat de impornate pe viitor laughing
nu pot sa iti spun prea multe despre jurnalism pentru ca niciodata nu m-a interesat sa stiu lucruri despre aceasta profesie, dar pot sa iti spun ca ti-ar fi mult mai ok la drept (daca ai tai isi permit sa te tina al facultate) pentru ca, ca si jurnalist s-ar putea sa fii uneori pusa in situatii nasoale, sa mergi prin unele locuri dezgustatoare ca sa ai reportaje si deseori sa nu fii in cele mai bune conditii.
dar totusi pentru moment, eu te sfatuiesc sa nu iti bati prea mult capul cu facultatea. distreaza-te si fa-ti amintiri, pentru ca acum este perioada ta LIBERA. dupa vei fi ocupata si pe langa asta nu vei mai fi in fiacare zi 6 ore cu prietenii tai asa cum esti acum.
sper ca te-am ajutat putin laughingwinking
funda? big grin

| veraa1234 explică (pentru diapopa):

Multumesc din nou. Nu stiu ce sa zic. Am aceste 2 variante inca din clasa a 4 -a si nu cred ca ma mai schimb mult. La Drept am inteles ca e cam greu..nu ca la Jurnalism nu ar fi. Ceea ce vreau sa zic e ca la Drept ti se impune o anumita atitudine si o cu totul alta abordarea asupra lucrurilor. La Jurnalismul lucrurile stau altfel. Atmosfera este mai ambianta si mi se pare foarte interesant sa merg prin multe locuri pentru a descoperii lucruri noi / stiri/ barfe... whatever. Iar la faza cu prietenii, nu prea iesim. Asa. uneori cand nu se fac toate orele sau intr-un weekend, cam atat. La scoala stam mai mult si vorbim si ne distram pentru ca fix atunci ne apuca " cheful de viata" sau in perioade de teze, examene, etc. Cand e timp liber si fara stresul evaluarilor scolare fix atunci nimeni n are chef / timp. Inca o problema a mea. Si chiar una majora. In fine nu te incarc cu problemele mele, cu siguranta le ai si tu pe ale tale. MULTUMESC MULT DE TOT PENTRU AJUTOR INCA ODATA.

| diapopa a răspuns (pentru veraa1234):

Astept sa mai vorbim laughing

| veraa1234 explică (pentru diapopa):

Da, desigur! AAA era sa uit. Primesti mesaje de la mine? In fine singurul pe care ti l-am trimis?

| diapopa a răspuns (pentru veraa1234):

Da, dar din pacate nu pot sa iti raspund. nu stiu de ce

| veraa1234 explică (pentru diapopa):

Stiu. pentru ca zice ceva de statutul de junior sau ceva de genul. In fine whatever.