| sadsorrow a întrebat:

Ma numesc Mihai si nu stiu ce sa fac..Sa incep cu inceputul.Anul trecut in septembrie am intrat la liceu.Colegi de treaba, profesori competenti, liceu bun, dar singura persoana de care am fost impersionat este fata.In primul semestru nu prea am vorbit.In al doilea semestru pot spune ca am devenit amici. Vorbeam in fiecare zi, si dimineata si la scoala si seara.Este o fata foarte frumoasa, poate cea mai frumoasa fata pe care am vazut-o si este si inteligenta(a luat premiul I).Nu cred ca pot ramane obiectiv cand vorbesc de ea pentru ca m-am indragostit de ea.Pur si simplu e cea mai frumoasa persoana(din toate punctele de vedere) pe care am cunoscut-o vreodata.Acum cateva luni insa..am incetat sa vorbim asa cum vorbeam la inceput.Motivul? Nici pana in ziua de azi nu-l stiu.S-a schimbat total..Macar de nu s-ar fi schimbat situatia si mai rau..in luna iunie am aflat de la un alt coleg ca vrea sa se transfere..vestea asta m-a intristat foarte tare..cum de nu mi-a spus si mie? ..persoana cu care vorbea zilnic..persoana pe care o considera "un prieten bun". Dupa aceea am aflat ca nu se mai transfera(am intrebat-o de ce si mi-a spus ca "s-a intamplat ceva"). Nici in vacanta nu am pastrat legatura.Doar in luna septembrie am mai vorbit.Mie chiar imi place de ea.pot spune ca o iubesc.e prima fata pentru care am niste sentimente asa puternice..Cred ca si ei ii placea de mine..altfel de ce ar fi vorbit cu mine toata ziua?(ea incepea conversatiile)..As vrea sa-i spun ca o plac, dar nu stiu cum va reactiona.Nu vreas sa stric relatia de prietenie, care se pare ca ia nastere din nou, dintre noi.

Sfatuiti-ma cum sa procedez, va rog.

1 răspuns:
| BluishAngel a răspuns:

Salut happy
Şi eu trec printr-o situaţie similară cu a ta in sensul ca am dezvoltat sentimente de dragoste pentru cel mai bun prieten al meu. In cazul meu,ele persistă de mult timp,si in cele din urmă,i-am spus intr-un mod mai subtil ca il plac mai mult decat un prieten. Problema e ca el nu simte la fel,sau cel putin asa pretinde deoarece comportamentul lui spune opusul. Asa ca,din proprie experienţă,eu te sfătuiesc sa te gandesti foarte bine daca vrei si daca e bine sa faci pasul asta pentru ca uite,daca persoana cealalta nu simte la fel,prietenia voastra nu va mai fi niciodata la fel. Mai ales daca ati incetat sa vorbiti pentru o perioada eu zic ca cel mai bine pe moment e sa astepti pentru ca relaţia de amiciţie sa revina tot asa de buna ca inainte. Apoi,dupa un timp,intreab-o ce s-a intamplat daca a intrerupt brusc relaţia cu tine,ce a determinat-o sa vrea sa se transfere iar mai apoi sa se razgandeasca. Dupa ce trece un timp,analizeaza-i comportamentul in jurul tau si,daca da semne ca te place,fa mici gesturi sa ii arati ca o placi. De exemplu,fa-i complimente,da-i o floare, mici cadouri(o bratara) etc happy Daca merge bine, poti sa ii zici ca o placi si vezi cum reactioneaza. Ar fi bine sa nu te grabesti deoarece comportamentul poate sa fie inselator, cum a fost in cazul meu.
Ei bine, sper ca te-am ajutat. Succes!