| AnaMaria1453 a întrebat:

Sunt prea sentimentala si pot fi ranita repede. Plang si la un film, imi pasa de ceilalti foarte mult si ma raneste aproape orice comentariu la adresa mea. Nu vreau sa mai fiu asa. Vreau sa ma schimb. Ma raneste faptul ca sunt asa. Vreau sa devin nepasatoare si egoista. Ma poate ajuta cineva? Va rog fara comentarii de genul - Nu trebuie sa devii egoista sau chestii. Vreau sa devin o adevarata egoista insa nu stiu cum... Funda :&

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gândeşte-te la societatea în care trăim. Nimănui nu-i mai pasă de cineva sau de ceva, toţi merg pe sistemul " mă doare-n cot de orice şi oricine, doar eu s-o duc bine ". La prima vedere pare a fi o deviză bună, dar nu faci altceva decât să îţi faci ţie rău. Tu nu trebuie să devii egoistă, ci doar să nu mai fii atât de sensibilă(deşi nu văd ce e atât de grav dacă plângi la un film, mai ales dacă eşti fată).

| MeConstantine a răspuns:

Buna,

Cel mai probabil esti melancolica ca tipologie tempermentala, detalii gasesti si pe internet despre tipoogia aceasta. Esti mai sensibila pentru ca empatizezi mai repede ( adica suferi si tu cum sufera cei din jurul tau ) ceea ce este adevarat ca te duce la a fi ranita usor.
In primul rand nu poti fi egoista nici daca ai incerca, dar empatia poate fi controlata prin constientizare. Incearca ca inainte sa te transpui in ceea ce se intampla sa iti dai seama care este evenimentul de fapt. Exemplu: cineva ti-a batut un prieten, tu plangi - firea, dar daca gandesti uite ce s-a intamplat radu a fost batut de alex pentru ca l-a suparat si nu este deloc bine ceea ce a facut alex, asa ca grupul nostru o sa-l invete o lectie happy o sa fie diferit si astfel o sa disimulezi suferinta ( adica o sa o reduci ) si tot asa pana cand o sa inveti sa empatizezi doar cand va fi necesar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

RESPECT pentru tine cum esti acum!

| spookydrums a răspuns:

Problema ta e ca esti "sensibiloasa" cu cine nu trebuie. Nu trebuie sa devii o scorpie, ar trebui doar sa dai impresia ca esti. Sunt sigur ca cineva te-a inspirat sa vrei sa fii "egoista" si "nepasatoare", altfel spus, te simti slaba in fata lumii si ii vezi pe cei nepasatori ca fiind puternici. Si asta e adevarat, dar fiecare om are "mizeriile" lui, deci nu ar trebui sa te ghidezi foarte mult dupa un om care pretinde ca nu ii pasa. Daca vrei sa fii puternica si sa nu mai profite lumea de bunatatea ta, trebuie sa iei putina atitudine, sa nu te mai consideri inferioara, trebuie sa iti accepti caracterul narcisit, sa te admiri si sa nu te mai lasi calcata in picioare. E bine sa plangi la un film, adica sa simti empatie, dar acasa, singura, si nimeni sa nu stie de asta. Probabil nu ai sa poti deveni nepasatoare si egoista pana nu vei trai dintr-o experienta care te va invata cu adevarat sa fii asa, sa iti dai seama ca nu merita sa fii asa cu fiecare om pe care il intalnesti. Oamenii sunt niste lepre si niste prefacuti, nu trebuie sa ai incredere totala nici in cea mai apropiata persoana. Tot ce trebuie sa faci e sa iti dai seama care persoane merita ceea ce ai tu de oferit, altfel iti irosesti energia pe oameni care nu merita.

| Answer17 a răspuns:

Este foarte greu. si eu am avut exact aceeasi problema dar am o mama cam severa si directa si incer ca o copi putin si ma inspir de la o actrita care joaca un rol negativ intr-un film si vad toate rautatile pe care le face si incerc sa devin ca eahee hee chiar ajuta sa stii. dupa 1 an aproape ca nu mai am astfel de probleme. bafta sa reusesti si tu!

| Answer17 a răspuns:

Am uitathee hee invata sa te iubesti si sa te respecti mai mult. pune-te pe tine pe prima pozitie nu pe altii. lasa-i sa-si rezolve si singuri problemele. gandeste-te ca nu merita ajutorul tau. gandeste egois, spune-ti in gand "de ce sa-l ajut cand nici el nu m-ar ajuta pe mine daca as avea nevoie". si in acelasi timp pastreaza un aer misterios in jurul tau.