| MariaMrr a întrebat:

Buna tuturorrr. :* Bun, voi trece la subiect.
Am 13 ani, incep scoala, cls a 7-a. (yeeey \dancing). Dar nu va fi nimic ca in clasa a 6-a, mai exact, am schimbat orasul, scoala, tot. Din Brasov In Bucuresti si am o problema care pe mine ma cam macina de cateva zile, si din ce in ce mai tare pentru ca se apropie scoala, si anume : cum vor fi noii colegi?
Sunt o fire foarte foarte foarte timida, as putea spune ca sunt chiar inchisa in mine, si nu stiu ce sa fac ca sa nu mai fiu asa.
Nici in Brasov nu aveam foarte multi prieteni, doar 2 colege din clasa, si inca o fata cu care stateam in acelasi bloc. Tot din acelasi motiv, timiditatea. Chiar ma obsedeaza aspectul meu fizic. In permanenta am in cap ca-s urata laughing daca nimeni nu o sa ma bage in seama? Daca toti o sa ma ia la misto? [desi nu mi s-a intamplat niciodata, am gandurile astea ].
Ce sfat vreau eu este : cum sa scap de timiditatea asta? adica, ce sa-mi fixez in cap, ca sa ma incurajez?
Nu imi place sa ma bag in seama aiurea, am impresia ca plictisesc omul, desi mi s-a spus ca sunt de gasca. Eu nu stiu ce sa zic.
Verisoara mea a fost in aceeasi scoala, acum e la liceu, cls a 9-a, si mi-a zis ca nici ea nu s-a inteles cu nimeni, ca nu i-a placut aici, cu toate ca ea este foarte vorbareata si prietenoasa.
Chiar nu stiu ce sa o fac. aproape ca mi-e frica. Stiu ca mai mult conteaza cum invat aici, dar nu cred ca o sa pot invata 2 ani, pana la liceu, stand singura intr-o banca stiind ca nimeni nu ma place. Poate ca aceste ganduri sunt din cauza ca-s mai rezervata si am impresia ca sunt ignorata. Vreau doar sa nu mai fiu asa timida si sa-mi fac prieteni cu usurinta.
Sper ca ati avut rabdare sa-mi citit tooot acest roman, sa ma intelegeti si astept un sfat bun. happy Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Isac_Alexandru_1995 a răspuns:

Draga Maria:* timiditatea este ceva normal,din contra poti sa atragi baieti frumosi cu ea smug,nu ai de ce sa fii timida,daca lumea te place pentru cine esti e bine,daca nu iar bine,te doare in cot de ei! lumea este rea vorbeste aiurea,tu arata-le ca esti mai buna ca ei si demonstreazale contrariul,mereu va fi cineva care sa se imprieteneasca cu tine,stai linistita :* alegeti cu grija anturajul,conteaza foarte mult (tigari,droguri,alea alea), deci in concluzie tu bagate cu lumea in seama, faci cunostinta, nimeni nu o sa te bata fiindca ai facut cunostinta cu el, ai grija de tine.

5 răspunsuri:
| yanly a răspuns:

Incearca sa fii mai sociabila. Nu e asa de rau pe cat zici.

| bulineneserioasedecicolata a răspuns:

Eu zic ca mai bine sa lasi timiditatea si frica la o parte si sa nu le areti ca esti timida. ai schimbat orasul.laughing deci nimeni nu te cunoaste si cum esti tu de fapt! lasa timiditatea la o parte laughing

| DariiM a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica! atat! si eu am fost foarte timida... dar din clasa a 6a am" inceput sa-mi dau drumu". Pur si simplu fi tu! Si eu eram mai retrasa, dar na incet incet am reusit sa ies din starea asta de timiditate! Doar incearca si o sa vezi ca te simti mai bine!winking Cred ca avem cam aceeasi problema...si in plus tie iti e mai usor, acolo nu te cunoaste nimeni! deci fi o noua "tu"! succeswinking

| maralexia34 a răspuns:

Cand ajungi, fa-ti o impresie despre colegii noi, analizeazai si apoi, incearca sa intrii in discutie cu cei care ti se par de treaba happy Si eu trec pe a-7-a happy si oricum e cam 90% sigur ca o sa iti faci macar o prietenawinking Si in legatura cu timiditatea, gandeste-te ca nu ai nimic de pierdut, le poti explica ca esti o fire mai timida si cu siguranta te vor intelege! Fa-ti curaj! Trebuie sa ai vointa :3 Sper ca te-am ajutat cat de cat si bafta cu noii colegi :*